مقاله ها

گشادی کیسه های هوایی ريه Emphysema

گشادی کیسه های هوایی ريه

بیماری شادی کیسه های هوایی ریه یا آمفیزم چیست؟

 

آمفیزم عبارت است از یک بیماری مزمن ریه که طی آن کیسه های هوایی (حبابچه ها) در ریه بیش از اندازه گشاد میشوند و در نتیجه، خاصیت ارتجاعی رشته هایی که کیسه های هوایی را به هنگام تنفس باز و بسته می کنند، از بین می رود. این بیماری معمولا در بزرگسالان و بین سنین 75_55 سال رخ می دهد و در مردان شایع تر از زنان است.

 

مهمترین علایم شایع گشادی کیسه های هوایی ریه کدامند؟

 

غالبا در مراحل اولیه علامتی وجود ندارد. تنگی نفس که شدت آن تدریج طی سال ها زیاد می شود، عفونت های راجعه گاهگاهی در ریه ها یا لوله های نایژه ای، بزرگ شدن قفسه سینه و شبیه شدن آن به بشکه. 

 

علل بوجود آمدن گشادی کیسه های هوایی ریه چیست؟

 

علت اصلی ناشناخته است. اما عوامل مؤثر عبارتند از : سیگار کشیدن برای سالهای متمادی، آلودگی هوا، التهاب کیسه های هوایی در ریه ها، کمبود ارثی آلفا ۱ آنتی تریپسین.

 

چه عواملی خطر ابتلای افراد به گشادی کیسه های هوایی ریه را بیشتر می کند؟

 

مشاغلی که نیازمند تنفس مخصوص و با زور هستند مثل شیشه گری با نواختن یک ساز بادی موسیقی. بروز عفونت های مکرر تنفسی که باعث کاهش عملکرد بافت ریه می شود. آلرژی یا سابقه خانوادگی آلرژی، سابقه آسم یا برونشیت. 

 

آیا روشی برای پیشگیری از مبتلا شدن به گشادی کیسه های هوایی ریه وجود دارد؟

 

سیگار نکشیدن از بودن در جاهایی که آلودگی هوا زیاد است، خودداری کنید. ورزش در حد متوسط و در هوای تمیز انجام دهید. از بروز آنفلوآنزا و ذات الریه با زدن واکسن های مربوطه جلوگیری کنید. از تماس با بیمارانی که دچار عفونت تنفسی هستند، خودداری کنید. در صورت بروز عفونت ریه به پزشک مراجعه ی پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. 

 

آیا این بیماری را می توان معالجه کرد؟

 

این بیماری را نمی توان معالجه کرد، اما با کنترل علایی می توان پیشرفت و شدت گرفتن بیماری را به تأخیر انداخت. اگر چه آمفیزم امید به زندگی را کاهش می دهد، بسیاری از افراد سال ها با آن زندگی می کنند. بدون درمان، عوارض بیماری ممکن است مرگبار باشند.

 

مهمترین عوارض احتمالی فرد پس از ابتلا به این بیماری کدامند؟

 

مستعد بودن نسبت به بروز عفونت های ریه، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)، نارسایی تنفسی یا روی هم خوابیدن ریه، نارسایی احتقانی قلب.

 

برای مداوای هرچه سریعتر این بیماری چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون و سایر بررسی های آزماشگاهی، عکس برداری با اشعه ایکس و آزمونهای عملکرد ریه باشند. – درمان با هدف کاهش علایم، کند کردن پیشرفت بیماری و جلوگیری از بروز عوارض صورت می گیرد. نوعی درمان جدید برای درمان آمفيزم ناشی از کمبود ارثی آلفا -۱ آنتی تریپسین بسیار نویدبخش است.

 

سیگار را ترک کنید. سیگار باعث پیشرفت بیماری می شود؛

حتی اگر درمان صورت گیرد. از استنشاق آلاینده های تنفسی خودداری کنید. اگر در جایی کار می کنید که آلودگی هوا زیاد است، با اقدامات مختلف سعی کنید از قرار گرفتن در معرض آلودگی اجتناب کنید. در صورت لزوم، شغل خود را عوض کنید. به هنگام هشدار در مورد آلودگی هوا، در منزل بمانید. سیستم تهویه مطبوع فیلتر دار با کنترل رطوبت در منزل خود نصب کنید. هر گونه آلرژی همراه آمفيزم باید درمان شود تا از بدتر شدن آمفيزم جلوگیری شود.

از قرار گرفتن در معرض تغییرات ناگهانی دما یا رطوبت، حرف زدن با صدای بلند، خندیدن، گریه کردن یا فعالیت بدنی شدید در زمان ابتلا به این بیماری، در صورتی که باعث بروز حمله های سرفه شوند، خودداری کنید. از رفتن به ارتفاعات که هوا در آنجا رقیق است، خودداری کنید. دندان های خود را مرتب مسواک کنید و نخ دندان بکشید تا احتمال بروز عفونت در دهان کم شود.

انتهای تخت خود را حدود ۱۲-۱۰ سانتی متر بالا بیاورید. این کار کمک می کند تا ترشحات مخاطی در قسمت های تحتانی ریه جمع نشوند. از افرادی که سرفه می کنند یا سرماخوردگی دارند دوری کنید. ندرت ممکن است انجام پیوند ریه مدنظر قرار گیرد.

 

آیا دارویی برای درمان این بیماری وجود دارد؟

 

آنتی بیوتیک برای مبارزه با پیشگیری از عفونت های ثانویه داروهای گشاد کننده نایژه برای رفع اسپاسم لوله های نایژهای واکسن آنفلوآنزا و واکسن ذات الریه و اکسیژن در مراحل انتهایی.

 

مهمترین فعالیت بیمار در زمان ابتلا به این بیماری چیست؟

 

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری محدود خواهد شد، اما تا حدی که قدرتتان اجازه می دهد فعالیت خود را در زمان ابتلا به این بیماری حفظ کنید. عدم فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری به مدت طولانی موجب بیشتر شدن ناتوانی خواهد شد.

 

آیا رژیم غذایی خاصی جهت درمان این بیماری وجود دارد؟

 

روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. این کار باعث رقیق شدن ترشحات ریوی و آسان تر شدن تخلیه آنها با سرفه می شود.

 

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

 

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم آمفیزم را دارید. اگر یکی از موارد زیر پس از تشخیص رخ دهد: تب، وجود خون در خلط، افزایش تنگی نفس یا تنگی نفس بدون سرفه با به هنگام استراحت، درد قفسه سینه، زیاد شدن، غلیظ شدن با تغییر رنگ خلط على رغم درمان.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید