تجهیزات پزشکی حرفه ای

نحوه اندازه گیری فشار خون در منزل

دستگاه فشارخون : همان طور که میدانید افرادی که دارای فشار خون هستند همیشه باید فشار خون آن ها باید تحت نظر پزشک باشد و چنان چه افرادی که فشار خون خود را یک امر مهم نداند عواقب جبران ناپذیری برای آن ها به وجود می اورد و امروزه برای اندازه گیری فشار خون  از دستگاه های متفاوت استفاده میکنند مانند : دستگاه فشار خون جیوه ، دستگاه فشاره خون عقربه ای ، دستگاه فشار خون دیجیتالی یا فشار سنج ،……و در بیشتر موارد از معمولا از فشار سنج جیوه ای استفاده می شود همچنین قابل ذکر است استفاده از فشار سنج  ( دستگاه فشارخون )اصولی دارد که رعایت نکردن آن ، نتایج اشتباهی را به افراد ارائه میدهد .که ما در این مقاله شما را به موضوعات مانند انواع دستگاه فشار خون چیست ؟ نحوه اندازه گیری فشار خون آشنا میکنیم .

فشار سنج

انواع دستگاه فشار خون

1-دستگاه فشارخون جیوه‌ای

دستگاه فشار خون جیوه می توان گفت جزو استاندارد ترین و دقیق ترین و بهترین دستگاه فشار خون به حساب می آید . در این دستگاه‌ ها، یک ستون جیوه مثل دستگاه دماسنج وجود دارد که فشار را نشان میدهد. احتمال درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم است . ستون جیوه تنها چیزی است که در آن حرکت میکند . هنگام خواندن فشار، باید به اعدادی دقت شود که در دو طرف ستون جیوه ارائه شده‌اند. بااین‌حال ، به دو دلیل استفاده از فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش است ، 1- به دلیل این که کار با دستگاه خون جیوه برای بسیار از افراد سخت است و کار کار کردن با این دستگاه نیاز به آموزش اولیه دارد همچنین قابل ذکر است هیچگاه بدون آموزش اولیه از این دستگاه استفاده نکنید به دلیل این که آسیب های جدی به بدن شما میزند  2- چون جیوه سمّی است و  به راحتی از طریق پوست میتواند وارد بدن شما شود و همچنین می‌تواند محیط را آلوده کند .

 

2-دستگاه فشارخون عقربه‌ای

نوع دیگر از دستگاه فشار خون ، دستگاه‌های فشارسنج عقربه‌ای هستند. فشارسنج عقربه‌ای وسیله‌ای است فنردار که با استفاده از فشار هوا عقربه‌ای را روی صفحهٔ مدرّجی حرکت می‌دهد که هر درجهٔ آن نشانگر یک میلیمتر جیوه است.  دستگاه فشار سنج عقربه ای از نوع فشار سنج جیوه ارزان تر است و این که  حملش نسبت به نوع جیوه‌ای راحت‌تر است.

 

3- فشارسنج ( دستگاه فشارخون ) دیجیتال

دستگاه فشارسنج های دیجیتال معمولا  به دو مدل مچی و بازوئی تقسیم میشوند ، از میان تمام فشار سنچ های موجود بعد از دستگاه فشار سنج جیوه میتوان گفت دستگاه فشار خون دیجیتالی از نوع بازوئی گزینه بهتری هستند . و این نکته قابل ذکر است که در بعضی موارد دستگاه فشار خون دیجیتالی ، فشار خون را اشتباه محاسبه میکند   ، همیشه ترجیح داده میشود که از فشارسنج جیوه‌ای استفاده شود و استفاده از دستگاههای دیجیتالی تنها برای بیمارانی توصیه میشود که توانایی استفاده از این وسایل استاندارد مانند دستگاه فشار خون جیوه را ندارند .

 

فشار خون دیجیتالی

 

نحوه اندازه گیری فشار خون

 

1-تا جای این امکان برای شما فراهم است  از دستگاه  فشارسنج جیوه‌ای استفاده‌کنید  در غیر این صورت به طور مرتب دستگاه فشار خونتان را با دستگاه فشار خون جیوه ای تنظیم کنید .

2- اندازه بازوبند متناسب با بازوی بیمار باشد. طول کیسة ی هوا حداقل 80 % و پهنای آن حداقل 40%  دور قسمت میانی و بالایی بازوی فرد باشد .

3- بازوبند را به‌طور مناسب دور بازو بپیچید،  به طوری‌که وسط کیسه هوایی بازوبند بالای شریان بازویی و لبه تحتانی بازوبند حدود ۲ سانتی‌متر بالای چین آرنج قرارگیرد.

4- وضعیت مناسب برای اندازه‌گیری فشار خون : بهترین ترین حالت برای اندازه‌گیری فشار خون وضعیت درازکشیده و یا وضعیت نشسته راحت بطوریکه باید دست بیمار به نحوی قرار داده شود که هم سطح قلب باشد.

 

5 – لازم است که بیمار تا نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشار خون غذا و چای میل نکرده باشد و سیگار نکشیده باشد . کافئین موجود در چای و قهوه و نیکوتین موجود در سیگار سبب افزایش فشارخون میشوند.

6- حدود ۵ میلیمتر جیوه تفاوت بین فشارخون دو بازو نرمال است. در بعضی شرایط مثل دیسکسیون مزمن آئورت و تنگی شریان ساب‌کلاوین، در تمام موارد، فشارخون باید از بازویی اندازه‌گیری‌شود که فشار بالاتری دارد.

 

7- اندازه گیری فشار خون باید در شرایط آرام و بدون استرس انجام گیرد. در ضمن لازم است بیمار قبل از اندازه‌گیری فشار خون فعالیت فیزیکی سنگینی انجام نداده باشد و قبل از اندازه‌گیری فشار خون، حداقل به مدت ۱۰-۵ دقیقه آرام وبدون استرس بنشینید.فشار خون در شرایط فعالیت ورزشی، خستگی و یا عصبانیت در همه بالا می رود و در افراد بیمار این افزایش شدیدتر از افراد نرمال است. فشارخون اندازه گیری شده در این شرایط نشان گر درستی از فشار خون میانگین نمی باشد .

8- لباس آستین کوتاه بپوشید. بالا زدن آستین تنگ لباس با فشار روی شریان موجب خطای اندازهگیری می شود .  بازو بند باید در بازوی بیمار به نحوی بسته شود که نه خیلی شل باشد و نه خیلی سفت و الا موجب خطا در اندازه گیری می شود .

 

فشار خون

 

 

فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید