تجهیزات پزشکی حرفه ای

معرفی دستگاه مکش و ساکشن دهان

همه‌ حداقل چندین بار به دندانپزشکی مراجعه کرده و کارهای درمانی سطحی یا جراحی‌های مثل کشیدن دندان یا …‌ انجام داده‌اند. در این مقاله در مورد ساکشن دهان دندانپزشکی صحبت میکنیم.

وقتی دندانپزشک شروع به کار می‌کند اولین وسیله‌ای که در دهان بیمار می‌گذارد یک لوله‌ کوچک در گوشه دهان وی است. این لوله که یکی از اصلی‌ترین وسایل مطب هر دندانپزشک است دستگاه ساکشن یا مکش نام دارد.

بسیاری از بیماران با قرار گیری این دستگاه در دهان خود مشکل دارند و از آن بدشان می‌آید اما اگر تا انتهای این مقاله را مطالعه کنند به آن‌ها قول می‌دهیم که با آگاه شدن از فواید قرار گیری این دستگاه مکش در دهان خود دیگر از این وسیله متنفر نباشند!

پس در این مقاله قصد داریم تا درباره این نوع دستگاه اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم.

ابتدا درباره عملکرد ساکشن، انواع آن، مزایای استفاده از آن و در آخر هم درباره ضرورت و نکات استفاده از این دستگاه مهم صحبت می‌کنیم.

مکنده دانپزشکی

عملکرد ساکشن (مکش) دندانپزشکی چگونه است؟

این لوله باریک با ایجاد خلا باعث مکش تمام مواد مایع و جامد درون دهان بیمار اعم از بزاق، خون، ماده بی حسی، آمالگام و … می‌شود.

پس از مکش این مواد، یک جدا کننده تمام مواد جامد را از مایع جدا می‌کند و وارد شبکه فاضلاب می‌کند البته بهتر است جهت جلوگیری از ورود آمالگام به شبکه فاضلاب از یک دستگاه جدا کننده آمالگام استفاده شود.

انواع دستگاه مکش در دندانپزشکی

در مطب هر دندانپزشک 2 نوع دستگاه مکش وجود دارد:

 1.  دستگاه مکش آبی یا بزاق‌کش
 2. 2.   دستگاه مکش هوایی یا حجم بالا

در زیر به توضیح هر یک از این 2 نوع دستگاه می‌پردازیم.

 1. 1.    دستگاه مکش آبی یا بزاق‌کش

همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است کاربرد ساکشن آبی ،کشیدن بزاق دهان بیمار است. دندانپزشکان در اکثر اوقات طوری این نوع دستگاه مکش را در دهان بیمار می‌گذارند که تمام بزاق دهان کشیده شود.

 •  دستگاه مکش هوایی یا حجم بالا

این نوع ساکشن شبیه به یک جاروبرقی قوی عمل می‌کند.

عملکرد این دستگاه به این شکل است که تمام مواد، خرده‌های دندان و مایعات درون دهان بیمار را مثل یک جارو برقی مکیده و از دهان خارج می‌کند.

این ساکشن طوری است که موقع کار کردن با آن نیاز به تماس با دندان‌ها نمی‌باشد.

قدرت مکش این وسیله، 10 تا 15 برابر ساکشن آبی است و می‌تواند از فاصله 10تا 15 میلی متری، تمام ضایعات و مایعات درون دهان را خارج کند.

دلیل مکش بالای این دستگاه این است که هوا با سرعتی معادل 150 تا 200 کیلومتر در ساعت در جریان است.

قیمت ساکشن دهان دندانپزشکی

مزایای استفاده از ساکشن دندانپزشکی

این وسیله مهم و ضروری به دلایل بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که در زیر به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

 1. اولین و مهمترین دلیل استفاده از ساکشن، بد نشدن حال بیمار است. وقتی دندانپزشک داروی بی حسی را تزریق می‌کند هیچ فردی دوست ندارد طعم این داروی تلخ مزه را حس کند، علاوه بر آن اگر این دارو طولانی مدت در انتهای دهان بماند با بی حس کردن آن منطقه باعث می‌شود تا به بیمار احساس تهوع دست بدهد و این خوشایند هیچ فردی نیست.
 2. دلیل دیگر استفاده از دستگاه مکش که باز هم مربوط به سلامت بیمار است این می‌باشد که جمع شدن مایعات در دهان ممکن است خطرناک باشد و باید حتما تخلیه شود.
 3. تمام موادی که از خرده‌های دندان یا مثلا آمالگام در دهان وجود دارد باید حتما توسط این دستگاه خارج شود.
 4. همانطور که می‌دانیم زمانی که مته کار می‌کند برای خنک نگه داشتن خود آبی را به بیرون اسپری می‌کند. پس هنگام کار کردن دندانپزشک با این وسیله، باید ساکشن آن آب را از داخل دهان خارج کرده تا این آب روی آینه دندانپزشک نباشد و دید وی گرفته نشود تا بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد.
 5. آخرین مورد ضرورت استفاده از ساکشن، تمیز و خشک نگه داشتن دندان است که در روال کار دندانپزشک بسیار امری مهم است.

نکات استفاده از ساکشن دهان دندانپزشکی

 1.  محل قرار گرفتن ساکشن باید به صورتی باشد که باعث مکش زبان یا لثه نشود.
 2. 2.    جلوی دید دندانپزشک را درآینه نگیرد.
 3. 3.    سر ساکشن هیچ کدام از تجهیزات دندانپزشکی را لمس نکند.
 4. 4.    برای اینکه بیمار دچار درد خفگی نشود نباید مستقیما ساکشن وسط گلو را مکش کند.
 5. 5.    در مقابل هندپیس دندانپزشک، پیوسته تخلیه با حجم بالا را قرار دهید.
 6. 6.    بیمار را از صدایی که دستگاه دارد مخصوصا زمانی که بیمار سرفه کند آگاه کنیم تا دچار ترس و وحشت نشود.

پس این دستگاه ضروری در مطب دندانپزشکی علاوه بر این که جهت راحتی بیمار استفاده می‌شود به پزشک نیز در مراحل کار کمک می‌کند.

فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی

جهت تهیه هر یک از انواع دستگاه مکش یا ساکشن می‌توانید خیلی راحت و سریع به صورت آنلاین خرید خود را انجام داده و یا اگر سوالی درباره هر یک از انواع این دستگاه‌ها دارید می‌توانید پیش از خرید کردن با مشاوران ما در شرکت نجات طب در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید