تجهیزات پزشکی حرفه ای

معرفی بهترین کمپرسور دندانپزشکی

دستگاه کمپرسور دندانپزشکی یکی دیگر از تجهیزات پزشکی به شمار میرود . با توجه به نقش حساس و محوری کمپرسور در یک مجموعه یا مطب دندانپزشکی˛انتخاب کمپرسور باد مناسب جهت یونیت دندانپزشکی دارای اهمیت فراوان میباشد .و انواع مختلفی کمپرسور دندانپزشکی در بازار وجود دارد در این مقاله به شرح کمپرسور دندانپزشکی چیست؟ ویژگی بهترین کمپرسور دندانپزشکی برای کلینیک چیست ؟ انواع کمپرسور دندانپزشکی چیست؟ الزاماتی که باید در کمپرسور دندانپزشکی رعایت شود ؟ عواملی که در خرید کمپرسور دندانپزشکی تاثیر گذار می باشد؟ کمپرسور دندانپزشکی چه اندازه فشار تولید میکند ؟ توضیحات کامل پرداخته شده است .

 

کمپرسور

 دستگاه کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

بهنرین کمپرسور ، کمپرسور میباشد که دارای طراحی خاص باشد که در مطب دندانپزشکی استفاده شود  ویژگی های کمپرسور باد دندانپزشکی دارای اهمیت بالایی میباشد و جزو مهم ترین ابزار تمام دندان پزشک ها به حساب می آید کمپرسو باد مخصوص دندان پزشکی ویژگی ها و تجهیزات ضد عفونی کننده ای دارد که برای جلوگیری از انتقال بیماری ها و آلودگی از بیماری به بیمار دیگر طراحی و ساخته شده است. بیشتر مجتمع ها و مطب های دندان پزشکی در این روزها کمپرسورهایی را انتخاب می کنند که بدون نیاز به روغن کار می کنند.

ویژگی بهترین  دستگاه کمپرسور دندانپزشکی برای کلینیک چیست ؟

اولین و مهم ترین ویژگی که باید یک دستگاه کمپرسور دندانپزشکی داشته باشد  این است که هوای تمیز و فشرده را بدون هیچ گونه اختلال و کمبودی به صورت کاملاً تمیز تولید کند و میتوان به رحتی گفت تنها کمپرسورهایی این وظیفه  را با بهترین کیفیت انجام می دهند که دارای مجوز از کلاس صفر باشد و همچنین این توانایی را داشته باشد خلوص هوای فشرده شده و بدون روغن را ضمانت کند.

در کمپرسورمخصوص دندانپزشکی اگر یک کمپرسور برای انجام هر یک از اعمال دندان پزشکی دارای تأییدیه ای نباشد، دارای گواهینامۀ استاندارد و قابل اعتماد نیست. پس در هنگام تهیۀ این کمپرسورها مطمئن شوید که هوای دریافتی شما از کمپرسور کاملاً خالص و فشرده باشد.

انواع  دستگاه کمپرسور دندانپزشکی :

در حال حاضر چهار نوع دستگاه کمپرسور دندان پزشکی در بازار موجود میباشد که ما در این مقاله به شرح چهار نوع کمپرسور میپردازیم.

1-کمپرسور های تسمه ای (belt compressor):

نیروی محرکه توسط تسمه از الکتروموتور به سیلندر منتقل می گردد.

2-کمپرسور های کوبله (coupling compressor):

سیلندر و الکتروموتور دریک مجموعه قرار دارند و نیروی الکترو موتور مستقیما به سیلندر وارد می شود.

3-کمپرسور های بدون روغن (oil free):

سیلندر و الکترو موتور کوبله شده هستند و بدون روغن کار می کنند.

4-کمپرسور های یخچالی :

 متاسفانه نوع مرغوب این کمپرسور باد بسیار کم بوده و باید از مراکز معتبر تهیه شود و مشکل ورود روغن به سیستم وجود دارد که با استفاده از میکروفیلتر قابل رفع شدن میباشد.

کمپرسور دندان پزشکی

 

الزاماتی که باید در  دستگاه کمپرسور دندانپزشکی رعایت شود :

 • استاندارد مکانیکی کمپرسور

تمام قطعاتدستگاه کمپرسور دندانپزشکی به خصوص قطعات متحرک داخلی باید گرید لازم دندانپزشکی را دارا باشند.

 • الکتروموتور کمپرسور

الکتروموتوری که دردستگاه کمپرسور دندانپزشکی استفاده می گردد حتما باید اویل فری Oil Free باشد و طبق مقررات وضع شده بر مراکز درمانی، استفاده از کمپرسور معمولی در دندانپزشکی ها کاملا ممنوع گردیده است.

 • مخزن ذخیره هوای کمپرسور

به دلیل بهداشتی بودن هوای تولید شده در  دستگاه کمپرسور دندانپزشکی، مخزن ذخیره هوای آن نیز باید در مقابل خوردگی ها مقاوم باشد و به همین دلیل سطح داخلی مخزن با لایه ای از جنس اپوکسی پوشانده می شود.

 • شیر تخلیه مخزن

در زمان استفاده از  دستگاه کمپرسور دندانپزشکی رطوبت داخل آن جمع می شود و برای اینکه رطوبت جمع شده در مخزن به طور کامل تخیله گردد، احتیاج است هرچند وقت یکبار به وسیله شیر تخلیه این عمل انجام پذیرد.

 • رگلاتور و فیلتر کمپرسور

توصیه می گردد افرادی که  از کمپرسوری استفاده می کند کمپرسور انتخاب کند  که در خروجی دارای رگولاتور کنترل فشار و فیلتر نهایی باشد تا هوای خروجی کاملا مطمئن به یونیت دندانپزشکی ارسال گردد.

دستگاه کمپرسر

عواملی که در خرید  دستگاه کمپرسور دندانپزشکی تاثیر گذار می باشد:

 • هزینه اولیه خرید کمپرسور
 • برند و کیفیت کمپرسور
 • سطح صدا
 • تامین قطعات و لوازم جانبی و تعمیر و نگهداری
 • شرایط نصب کمپرسور اویل فری
 • ایمنی و بهداشت
 • ظرفیت تولید هوا
 • در نظر گرفتن احتمال افزایش ماشین آلات در آینده

 

دستگاه کمپرسر

 

 

 دستگاه کمپرسور دندانپزشکی چه اندازه فشار تولید میکند ؟

واحد اندازه گیری تولید فشار در  دستگاه کمپرسور دندانپزشکی با استفاده از  BAR می باشد. کمپرسور بدون روغن دندانپزشکی به طور معمول باید 5 بار باشد و تنظیمات پرشر سوئیچ مخزن کمپرسور باید به شکلی باشد که فشار از 5 بار کمتر نگردد.

 

 

فروشگاه اینترنتی و تجهیزات پزشکی وآزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خریداز وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانیدقبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید