تجهیزات پزشکی خانگی, مقاله ها

معرفی انواع ژل بی حسی دندان

ژل بی حسی دندان ، همان طور که میدانید ژل بی حسی موضعی مخاطی که به انگلسی به آن (Topical Anesthetics) گفته میشود ، برای بی حسی دندان مورد استفاده قرار میگیرد که به طور مستقیم روی پوست یا داخل مخاط‌ دهان به‌کار می‌رود. این ژل ها ی بی حسی در انواع مختلفی وجود دارند مانند : بنزوکائین، لیدوکائین یا تتراکائین به‌کاررفته ، که شما میتوانید زمانی که به دندانپزشک دسترسی ندارید مورد استفاده قرار دهید که درد شما را کاهش دهد همچنین در موارد دیگری مانند :دندانپزشک از اینگونه بی‌حسی برای تسکین‌درد ناشی‌از تزریق و یا اعمال دیگر دندانپزشکی استفاده ‌می‌کند، استفاده‌ی عمومی آنها برای تسکین‌درد ناشی‌از رویش دندان، تبخال، دندان درد و غیره … است .

با خواندن این مقاله شما را با موضوعات مانند انواع ژل بی حسی ؟ اهداف دندانپزشکان از ژل بی حسی ؟ عوارض ناشی‌از کاربرد موارد بیش‌از‌حد بی‌حس کننده چیست ؟ آشنا میشوید .

 

بی حسی دندان

دندانپزشک‌ها از ژل بی‌حسی برای اهداف زیراستفاده می‌کنند:

 • کاهش درد ناشی از تزویق امپول بی حسی
 • جلو گیری از حالت تهوع هنگام تهیه رادیوگرافی، قالبگیری یا درمان با فلوراید
 • برداشتن بخیه یا هنگام جرمگیری

 

انواع ژل بی حسی  موضعی مخاطی (Topical Anesthetics) :

 • روغن‌ها
 • ژل‌ها
 • اسپری
 • نوار چسبنده

 

نکته : میتوان گفت که ترکیب بی حسی مخاطی بی‌حسی موضعی تزریقی یکی هستند ولی بی‌حسی‌های مخاطی قوی‌تر هستند زیرا تمام ماده،‌ قابلیت تأثیر در مخاط را به‌طور‌کامل ندارد . بعضی از این محصولات دارای طعم‌های افزودنی نیز هستند.

 

لیدوکائین:

لیدوکائین به دو صورت در بازار عرضه میشود 1- به صورت پماد روغنی 2- نوار چسبنده

کاربرد لیدوکائین ناحیه به‌مدت ۳‌دقیقه بی‌حس است و مدت بی‌حسی ۱۵‌دقیقه می‌باشد.

اسپری-بی-حسی-لیدوکائین

نوار چسبنده:

نوار چسبنده ، در واقع آغشته به لیدوکائین است و باید در ناحیه مورد نظر روی لثه به مدت 15 دقیقه قرار داده شود و ناحیه مورد نظر در عرض 2 تا 5 دقیقه طول می کشد تا بی حس شود و بعد ‌از درآوردن نوارچسبنده، بی‌حسی تا نیم‌ساعت ادامه می‌یابد.

نکته : نوار چسبنده درمقایسه با پماد روغنی بی‌خطرتر است زیرا کمتر جذب جریان‌خون می‌شود. چیزی حدود ۱/۱۰ میزانی که از تزریق ناحیه‌ای جذب می‌گردد .

بنزوکائین:

بنزوکائین به‌ دو صورت در بازار عرضه میشود 1- صورت پماد روغنی 2- صورت مایع موجود است

مقدار ماده بی حسی بنزوکائین می‌تواند حاوی ۷/۵درصد تا‌ ۲۰درصد ماده‌ی بی‌حسی باشد.

نکته : میتوان گفت که جزو تنها ماده‌ی بی‌حس کننده‌ی موضعی مخاطی است که بدون نسخه‌ی پزشک برای درد دهانی موجود می باشد. استفاده از آن برای کاهش دندان درد و تبخال دندان میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

تتراکائین:

تتراکائین جز بی حسی کننده های موضعی قوی محسوب میشود زیرا بسیار سریع تر از بی حسی های موضعی اثر میکند زمان اثر تتراکائین به 1 دقیقه میرسد و این بی حسی میتواند تا 15 دقیقه طول بکشد .

 

نکته : تتراکائین به صورت اسپری عرضه می شود و استفاد زیاد از آن باعث Over Dose آن حتی می‌تواند منجر به مرگ شود‌ به دلیل این تتراکائین سریع وارد جون میشود .

 

از تتراکائین همراه با بنزوکائین برای کاهش رفلکس تهوع، حین تهیه‌ی رادیوگرافی داخل دهانی و یا قالبگیری استفاده می‌شود.

 

Dyclonine Hydrochloride:

این ترکیب در بیشتر قرص‌های مکیدنی موجود در داروخانه جهت تسکین گلو‌درد موجود است ولی در مطب دندانپزشکی به‌صورت مایع  به‌کار می‌رود و برای بی‌حس کردن موضع،۱۰‌دقیقه زمان می‌برد و برای افرادی‌که به سایر بی‌حس کننده‌های موضعی آلرژی دارند توصیه‌می‌شود.

EMLA:

EMLA مخفف Eutectic Mixture Of Local Anesthetics است . EMLA  ترکیبی از بی حسی موضعی لیدوکائین و پریلوکائین است.

EMLA  به صورت مایع به بازار عرضه شده است و تا این اواخر کاربرد آن فقط برای بی‌حس‌کردن پوست سالم بود ولی از آن در مخاط دهان به‌علت جذب سریع در جریان‌خون استفاده نمی‌شود.

در سال ۲۰۰۴ سازمان دارو و غذای آمریکا محصول Oraqix که یک EMLA است را مورد تأیید در کاربرد دندانپزشکی قرار‌داد. این ژل را می‌توان در فضای بین دندان‌ها و لثه قرارداد که  این ژل، لثه را در‌عرض 30ثانیه بی‌حس می‌کند و اثر آن ۲۰دقیقه طول‌می‌کشد. کاربرد آن برای بی‌حسی نسـج نرم است، لذا دندان‌ها را بی‌حس نمی‌کند. ازآن در مراحل جرمگیری عمقی (Deep scaling and root planning) می‌توان استفاده نمود.

 

 

عوارض ناشی‌از کاربرد موارد بیش‌از‌حد بی‌حس کننده:

نشانه‌ها شامل هستند بر:

 • تاری دید(Blurred vision)
 • عصبی‌بودن و بی‌قراری(Agitation)
 • سرگیجه یا احساس سبکی (Dizziness)
 • سردرد(Headache)
 • زنگ‌زدن گوش(Tinnitus)
 • لرزش(Tremor)
 • خواب‌آلودگی(Drawziness)
 • به‌سختی نفس‌کشیدن
 • صرع(Epilepsy)
 • ضربان نامنظم قلب (Cordiac arrhythmia)

تسکین-درد-دندان

فروشگاه اینترنتی و تجهیزات پزشکی وآزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید