تجهیزات پزشکی حرفه ای, مقاله ها

معرفی انواع فورسپس دندانپزشکی

فورسپس  دندانپزشکی ، در واقع ابزاری است که برای جراحی دندانپزشکی مورد استفاده قرار میگیرد که فورسپس دندانپزشکی به دو گروه عمده تقسیم  بندی می شوند 1- فورسپس دندانپزشکی بزرگسال 2-  فورسپس دندانپزشکی اطفال 

 

در زبان انگلیسی به فورسپس دندانپزشکی: Forceps یا انبر ابزاری دستی بوده و برای گرفتن و نگه داشتن اشیاء بکار می‌رود.

 

با خواندن این مقاله به موضوعات مانند : فورسپس دندان پزشکی چیست ؟  بسته به  عملکرد فورسپس به چند دسته تقسیم میشود ، کاربرد فورسپس چیست ؟ انواع فورسپس ؟ جنس فورسپس دندانپزشکی ؟ آشنا میکنیم .

 

فورسپس دندانپزشکی

فورسپس دندانپزشکی چیست ؟

 

زمانی که شما دندانتان را میخواهید بکشید نیاز به یک وسیه دارید که با توجه به عمق بودن ناحیه که دندانتان را میخواهید بکشید ناچار هستید از وسیله استفاده کنید که دارای دسته بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان و دستتان باشد که تمام این ویژگی را فورسپس دندان پزشکی دار میباشد .

قابل ذکر است که بدانید با توجه به این که هر کدام از دندان ها در یک جای هستند و زاویه ها با هم متفاوت هستند با توجه به این نیاز فورسپس دندان پزشکی در انواع و طراحی مختلفی در دسترس هستند

دندانپزشک با استفاده از فورسپس دندان را میگیرد و سپس کاملا سنجیده تا جای ممکن آن را عقب و جلو تکان می دهد تا دندان را از جای خود در آورد .

از آنجا که استخوان اطراف دندان قابل فشرده شدن می باشد. حفره ی دندان به تدریج بزرگ می شود. با این روند، دامنه ی حرکات دست دندانپزشک به اطراف افزایش می یابد.

علاوه بر تکان دادن دندان، دندانپزشک دندان را به عقب و جلو خواهد چرخاند. این عمل چرخشی به کندن بندی دندان کمک خواهد کرد. در واقع دندانپزشک با استفاده از فورسپس دندان پزشکی نیرویی دقیقا روی ریشه وارد می کند . و در نهایت دندان به حدی لق می شود که دندانپزشک قادر خواهد بود آن را بیرون بکشد.

 

بسته به عملکرد، می توان انواع فورسپس های دندانپزشکی را به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد:

·       فورسپس غیر یکبار مصرف

فورسپس غیر یک بار مصرف باید در برابر انواع مختلف فشارات و ضربه های جسمی و شیمیایی مایعات بدن ، ترشحات ، مواد تمیز کننده و روش های استریلیزه مقاومت کنند.

·       فورسپس های یکبار مصرف

فورسپس های یکبار مصرف در واقع از  مواد ها و یا پلاستیک هایی با کیفیت پایین تر ساخته شده و بعد از یکبار استفاده دیگر به کار نرفته و غیر قابل استفاده خواهند شد

 

فورسپس بزرگسال دندانپزشکی عبارتند از:

 • فورسپس کاهورن چپ بالا

فورسپس کاهورن چپ بالا

 • فورسپس کاهورن راست بالا

فورسپس کاهورن راست بالا

 • فورسپس کاهورن پایین

فورسپس کاهورن پایین

 • فورسپس مولر بالا

 • فورسپس مولر پایین

فورسپس مولر پایین

 • فورسپس فنر دار مولر پایین

فورسپس فنر دار مولر پایین

 • فورسپس ریشه کش بالا بلند

فورسپس ریشه کش بالا بلند

 • فورسپس ریشه کش بالا

فورسپس ریشه کش بالا

 • فورسپس ریشه کش پایین

فورسپس ریشه کش پایین

 • فورسپس عقل پایین

فورسپس عقل پایین

 • فورسپس عقل بالا

فورسپس عقل بالا

 • فورسپس قدامی بالا

فورسپس قدامی بالا

 • فورسپس پرمولر پایین

فورسپس پرمولر پایین

جنس فورسپس دندانپزشکی بزرگسال :

جنس این ابزار در واقع از  فولاد کربنی بوده و قابلیت استریل شدن در دمای بالای اتوکلاو را دارد.

 

فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید