مقاله ها

مراقبت‌های خانگی از دندانها

مسواک کردن

با مسواک کردن دو کار انجام می شود:

۱- می توانید از گزند خرده های غذا، که باعث فساد دندان می‌شود، مصون بمانید.

۲- با مسواک کردن لثه هایتان را ماساژ دهید و تحریک کنید و آن ها را تقویت نمایید و بدین ترتیب لثه هایتان را در مقابل بیماری مقاوم تر کنید.

انتخاب مسواک دندان

مسواک های مختلفی در دسترس است، مگر اینکه مشکل لثه ای داشته باشید و مسواک مخصوصی برایتان تجویز شده باشد. مسواک متوسط (موی زبر یا رشته های نایلونی) از کاملترین نمونه های شناخته شده است. حداکثر طول مسواک برای بزرگسالان حدود شش اینچ می باشد و بخش مویی آن حدود یک اینچ یا یک اینچ و نیم می باشد.

بخش موی مسواک در طول از هفت تا سینزده ردیف موهای زبر و در عرض از سه تا چهار ردیف موهای زبر تشکیل شده است. بچه ها نیاز به مسواک کوچکتری دارند. مطمئن شوید مسواک آنها به حدی بلند است که به دندان‌های عقبی می‌رسد.

 

انتخاب خمیر دندان

امروزه شرکتهای سازنده خمیر دندان، مبالغ زیادی برای تبلیغات و گسترش مصرف خمیردندان خرج می‌کنند و سود چشمگیری از کیسه‌ی مردم ساده‌ای که دوست دارند دندانهایی سفید همچون مروارید داشته باشند به دست می آورند.

در خمیر دندان چندین عنصر وجود دارد که هم به کاهش تشکیل پلاک دندانی کمک می‌کند و هم مینای دندان را قوی کرده از پوسیدگی آن جلوگیری می‌کند. اما احساس طعم و کفی که بیشتر خمیردندان‌ها می دهند، متاسفانه در هنگام مسواک کردن ایجاد پوشش موثری می انجامد که استفاده کننده در حین مصرف به اشتباه تصور می کنند دندان هایش تمیز شده است. اصولاً خمیردندانی که حاوی کلروهگزیدن، پیروفسفات یا فلوراید است، بهتر از سایر انواع است. بنابراین چنین خمیردندانی را انتخاب کنید.

 

مسواک

 

دستورالعمل مسواک کردن

شما باید دو یا سه دقیقه بعد از هر وعده غذا یا دست کم دو بار در روز (بعد از صبحانه و شام) دندانهایتان را مسواک کنید. خمیر دندان را (به اندازه یک بادام زمینی) بر روی انگشت اشاره تان بگذارید. آن را به طور یکنواخت بر تمام دندان هایتان بمالید. مسواک را زیر شیر آب مرطوب کنید. لازم است هر نقطه از لثه و دندان هایتان مسواک شود، به طوری که تمام این مناطق را شامل شود.

فرض کنید که هر یک از این مناطق، یکی از چهار گروه زیر است:

A – سطح خارجی تمام دندان هایتان ( دندان های بالایی و پایینی)

B – سطح داخلی دندان هایتان ( دندان های بالایی و پایینی)

C – سطح داخلی دندان های جلویی شما ( دندان های بالایی و پایینی)

D – پشت دندان های انتهایی ( دندان های بالایی و پایینی)

مسواک را محکم، درست در بالای حاشیه ی دندان ها و لثه ها بمالید. دندان های بالایی را از بالا به پایین تا لبه ی برنده آن مسواک کنید. مچ دستتان را برگردانید و فشار کافی به کار ببرید؛ به گونه‌ای که قسمت موی مسواک در سرتاسر لثه حرکت داده شود و سپس آن را روی دندان ها عبور دهید و دندانها را از این طریق جلا دهید.

دندان های پایینی را تا لبه ی برنده و به همان طریق دندان های بالایی مسواک کنید.

سطح برنده ی دندان ها را با حرکات عقب به جلو و جلو به عقب مسواک کنید. لازم است قسمت داخلی دندانهای جلویی پایینی و دندانهای جلویی بالایی را با نگه داشتن مسواک به طور عمودی و با حرکت بالا و پایین مسواک کنید.

طبق نظر عمومی، حرکت در هر مطقه ی دهان، اعم از داخلی و خارجی (اگر به طور منظم انجام شود) کافی  است.

داتون که از ماده‌ی نیم ساخته شده است برای لثه ها و برای مقاوم کردن دندانها بسیار مفید است. این خمیر دندان تلخ است اما خاصیت منقبض کننده دارد. به هر حال، لطفا از آن همراه با مسواک کردن، همان طور که پیشتر گفته شد، استفاده کنید.

انجام ندهید:

۱- از مسواک سخت استفاده نکنید مگر اینکه دندانپزشک آن را به طور اختصاصی برای مناطق مشخص توصیه کرده باشد.

2-  استفاده از مسواکتان در قسمت‌های برآمده ی دندان های بالایی و پایینی و استفاده نادرست از مسواک عمومی ترین دلیل سایش های دهانی می باشد به این مفهوم که با ساییده شدن مینای دندان، عاج دندان در دهان بدون حفاظ باقی می‌ماند و بر اثر این عارضه نسبت به چیزهای گرم و سرد و مسواک کردن حساسیت نشان می دهد.

 

کشیدن نخ دندان

نخ دندانپزشکی، نخ آماده ی ویژه ای می باشد که هنگامی که بین دو دندان مجاور قرار می‌گیرد، آنجا را تخلیه می‌کند. هنگامی که به سمت جلو و عقب حرکت می‌کند خرده های غذای بین دندانها را بیرون می‌آورد، که با مسواک کردن بیرون نمی‌آید. به ویژه هنگامی که دندانها نامرتب هستند. در ابتدا استفاده از آن کمی کسل کننده است، اما باید به طور منظم انجام شود و مهارت استفاده صحیح از آن بیشتر می‌شود و سلامت لثه‌ها و دندان‌ها را تثبیت می‌کند.

 

نخ دندان

 

واترپیک

اگر شما مشکل لثه ای داشته باشید، جایی که لثه ها نازک شده است، وسیله ی بسیار مفیدی می باشد. واترپیک وسیله ای الکتریکی است که جریان آب را بین دندانها با فشار می فرستد، و تکه های زائد غذا را خارج می کند. از این وسیله معمولاً همراه با آب گرم یا شوینده ی دهان استفاده می‌شود. مسیر آب را می توان با سر لوله ای که می‌تواند در فضای بین دندان ها قرار گیرد، کنترل کرد. از این وسیله می‌توان بعد از کشیدن نخ دندان و مسواک کردن برای بیرون آوردن تمام ذرات غذا استفاده کرد.

 

خلال دندان

اصولاً چوب نوک تیز نرمی ست که در تقویت بهداشت دهان اهمیت دارد. لطفاً توجه داشته باشید که خلال دندان هایی با کیفیت پایین که یا بشکند و یا به طور نادرست استفاده شود، بیشتر زیانبار است تا اینکه سودمند باشد. زاویه ی درست استفاده از خلال دندان تقریباً ۴۵ درجه از بالا به سمت پایین و از پایین به سمت بالاست. از خلال دندان در آن سوی دندان آسیای کوچک نباید استفاده شود چرا که زاویه دهان، از کاربرد درست آن جلوگیری می کند. بعضی از خلال ها که شکل ویژه دارند، طبی هستند و تأثیر بهتری دارند. دندانپزشک می‌تواند شما را در این مورد راهنمایی کند.

 

شوینده های دندانی

تعدادی از شوینده های دندانی در بازار در دسترس هستند که تقریباً ناآگاهانه مصرف می شوند. زیرا در مصرف‌کننده احساس نادرستی به وجود می‌آورند؛ به طوری که فرد تصور می کند دهان او تمیز تر و تازه تر از چیزی است که در حقیقت شوینده ی است. در حقیقت برای مدت زمانی کوتاه بوی بدی را که از دهان پخش می‌شود از بین می‌برد، در صورتی که استفاده کننده برنامه ی بهداشت دهانی نادرست خود را حفظ می‌کند، با این تصور که شوینده ی دهانی به تنهایی کافی است و می‌تواند از عواقب ناخوشایند بعدی جلوگیری کند.

شوینده های دهانی که حاوی کلروهگزید گلوکنات و ستیل پریدینیوم کلراید هستند، از تشکیل پلاک دندانی جلوگیری می کنند و می توانند بعد از تکمیل عادت بهداشت دهانی فرد، به عنوان شستشوی نهایی به کار روند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید