لوازم مصرفی پزشکی

لیست کالای مصرفی پزشکی

لوازم مصرفی پزشکی  به طور کلی میتواند یا یک بار مصرف باشند یا چند بار مصرف .لوازم یک بار مصرف غالبا برای فقط یک بیمار استفاده میشود که به آن فراورده ها لوازم یکبار مصرف پزشکی گفته می شود ولی در حالی که وسایل پزشکی چند بار مصرف تا زمانی که به درست کار کند برای تمام بیماران استفاده میشود و تنها نیاز به ضد عفونی کردن داران  به طور کلی لوازم یکبار مصرف پزشکی به منظور دارو رسانی به بیمار و یا در مسیر بهبود بیمار به کار گرفته می شوند .

برخی از این وسایل شامل : لوازم و تجهیزات مصرفی برای بیمارستان ها، وسایل جمع آوری، داروها،  نگهداری نمونه، موادها و معرف ها می باشد که در این مقاله به بخشی از لوازم مصرفی پزشکی مانند آبسلانگ ، آنژیوک ، دستکش های جراحی ، آتل ارتوپدی ، فشار سنج ….پرداخته شده است .

1.آبسلانگ

آبسلانک در واقع یک چوب ساده است که برای معاینات گوارشی بیمار به کار برده می شود، به این صورت که آن را در دهان بیمار قرار داده و زبان را کنترل می کند تا معاینات دقیق تر انجام شود.

آبسلانگ

2.آنژیوکت


آنژیوکنت  یکی دیگر از لوازم مصرفی پزشکی است. آنژیوکت در اصل  یک لوله کوچه و بلند برای تزریق در رگ و یا حفره بدن است. و میتوان گفت آنژیوکت یک وسیله چند کاره و پر مصرف در بیمارستان ها به حساب می آید.

آنژیوکت

3.دستکش های جراحی


دستکش های جراحی نه فقط در قسمت اتاق عمل و جراحی بلکه در پزشکی کاربرد های فراوانی دارند.

این دستکش کاربردی بسیار راحت دارد و علاوه بر این بسیار منعطف است

با وجود این که در هنگام استفاده از دست کش های لاتکس دست آلرژی نشان دهد  ولی همچنان دستکش های لاتکس بسیار پر مصرف اند..

محیط های که این دست کش ها مورد استفاده بیشتری قرار میگیرند مانند :

محیط های صنعتی، آزمایشگاهی و معایناتی که نیازمند انجام کار دقیق با دست است، مناسب می باشد.

همانطور که در بالا گفتیم  که دستکش های لاتکس می توانند منجر به واکنش های آلرژیک گردد، ولی با این وجود بسیار پر مصرف می باشند دلایل آن هم این است که یک انعطاف پذیری و استحکام بالای این دستکش ها، به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند و به اجازه می دهد کاربران همه چیز را به راحتی لمس نماید.

دستکش های جراحی

 

4.آتل ارتوپدی


آتل ارتوپدی یک گچی سالم است که به صورت نوارهای آماده بر روی قسمت های آسیب دیده بدن قرار می گیرد.

آتل ارتوپدی

5.تنسوپلاست


 تنسو پلاست در واقع یک چسب جاذب که از موادی همچون پلی اتلین، پلی اورتان، فوم ساخته شده که دارای قدرت جذب بالا و چسندگی کم می باشد.

6.فشارسنج


فشار سنج یکی دیگر از وسایل پزشکی است که جزو پر مصرف ترین تجهیزات پزشکی به حساب می آید .یک دستگاه استاندارد که برای تشخیص فشار خون استفاده می شود و در دو نوع عقربه ای و دیجیتال وجود دارد.

فشارسنج

7.گوشی پزشکی یا استتوسکوپ


وسیله ای که می توان صداهای داخلی ضعیف و مخلتف بدن را با آن شنید.

گوشی پزشکی در انواع مختلف معاینه عمومی و تخصصی برای زنان، نوزاد و اطفال، کاردیولوژی و … ساخته می شود. استتوسکوپ عمدتا دارای دو مدل آکوستیک و الکتریکی است که مدل آکوستیک بیشترین کاربرد را دارد. گوشی های پزشکی آکوستیک دارای سه بخش اصلی هستند: قطعه داخل گوشی، تیوب (شلنگ)، سر گوشی (چست پیس) که سرگوشی می تواند ترکیبی از دوبخش دیافراگم و بل باشد.

.گوشی پزشکی یا استتوسکوپ

8.لارنگوسکوپ


این وسیله برای مشاهده حنجره، تارهای صوتی، و مجرای بین آنها استفاده می شود.

لارنگوسکوپ شامل یک دسته است که به تیغه هایی که دارای یک منبع نوری هستند متصل شده است. در داخل دسته باتری قرار می گیرد. لارنگوسکوپ هایی که دارای لامپ هستند، یک مسیر فیبر نوری ظریف از لامپ به انتهای تیغه کشیده شده است و پزشک به کمک نور آن می تواند مسیر رسیدن تیغه تا حنجره را ملاحظه کند. لارنگوسکوپ مستقیم معمولا تحت بیهوشی انجام می شود و همان طور که امکان مشاهده تارهای صوتی را فراهم می کند، نمونه برداری و جراحی میکروسکوپی را نیز میسر می سازد. تیغه دستگاه اغلب با دوام، مقوم در برابر ضربه و از جنس فولاد ضد زنگ است.

لارنگوسکوپ

9.گان و لباس آبی ( لباس اتاق عمل)


لباس های گان  و پوشش های بیمارستانی معمولا در دو  رنگ سبز و یا آبی هستند و جنس آن ها از پنبه است

میتوان کفت به‌طور کلی دو دسته گان جراحی وجود دارد: یک بار مصرف و چندبار مصرف

  • گان‌های چند بار مصرف معمولاً از جنس‌های پنبه، پلی استر، ویسکوز مخلوط آن‌ها می‌باشد.
  • گان‌های یک بار مصرف معمولا از جنس اسپان است و در محیط های آلوده به عفونتهای ویروسی از اسپان های لمینت شده استفاده می‌شود و هیچ دوختی در آن ها به کار نرفته است  و به شکل پرس شده هستند و در برخی موارد ممکن است دارای الگوهای دوختی هم باشند اما هر چقدر درز کمتر داشته باشد در مقابل نفوذ ویروس مطمئن تر و محفوظ تر می‌باشد.

 

گان و لباس آبی

فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید