تجهیزات پزشکی حرفه ای

دستگاه ژرمیناتور آزمایشگاهی

دستگاه ژرمیناتور یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی به شمار میرود . دستگاه ژرمیناتور یا همان اتاقک رشد معمولا برای رشد بذر یا تخم به کار میرود در واقع دستگاه ژرمیناتور محیط را ایجاد میکند که بذر ها و تخم های ماده در آن رشد کند مانند دانه که در خاک رشد میکند و محیط که دستگاه ژرمیناتور ایجاد میکند باید دارای  تنظیم نور، رطوبت و دما به صورت محیط واقعی می باشد.  و این تنظیمات توسط سیستم میکرو کنترلر می باشد. حالت ظاهری و جنس دستگاه ژرمیناتور از ورق آهنی با رنگ الکترواستاتیک است. با خواندن این مقاله به شما توضیحات کاملی در مورد این که دستگاه ژرمیناتور چیست ؟کاربرد دستگاه ژرمیناتور چیست ؟ انواع دستگاه ژرمیناتور چیست؟ مشخصات فنی ژرمیناتور چه چیزهای است آمده است .

ژرمیناتور

دستگاه ژرمیناتور چیست ؟

ژرمیناتور دستگاهی مناسب برای انجام آزمایشات مختلف بر روی انواع بذرها در شرایط مختلف دما و رطوبت است. در واقع اتاق جوانه زنی بذر یا اتاقک رشد بذر به منظور استفاده در فرآیند جوانه زنی نهال در آزمایشگاه ها طراحی شده اند . دستگاه ژرمیناتور، محیط کنترل شده ای را برای تکثیر بذرها، جوجه کشی، جوانه زنی بذرها و آزمایش ها فراهم می کند .

در این دستگاه دما، رطوبت نسبی و نور کنترل و مدیریت می شوند تا ایجاد شرایط اساسی برای بذر فراهم شود همچنین برای توضیح بیشتر، جوانه زنی بذر فرآیندی می باشد که با استفاده از آن، تعداد دانه های قادر به رشد و تولید محصول رضایت بخش اندازه گیری می شود. نتایج آزمایشات جوانه زنی بذر نیز در اهداف برچسب زدن، صدور گواهینامه و کاشت بذر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد دستگاه ژرمیناتور چیست ؟

در واقع میتوان گفت کاربرد اصلی دستگاه ژرمیناتور جوانه زنی گیاه است به این منظور که یک دانه بعد از قرار گرفتن در شرایط مناسب شروع به رشد کردن کند و تبدیل به یک گیاه کامل شود

جوانه زنی با دستگاه ژرمیناتور به 2 مدل است:

  • جوانه زنی هیپوکوتیل
  • جوانه زنی اپی کوتیل

جوانه زنی هیپوکوتیل:

در این مدل، اپی کوتیل طویل شدگی دارد و لپه ها زیر خاک باقی خواهند ماند. برای گیاهانی مثل نخود فرنگی، انبه، ذرت، برنج، نخود و بادام زمینی این مدل جوانه زنی مناسب است.

جوانه زنی اپی کوتیل:

در این جا، هیپوکوتیل با سرعت بالایی، بلند می شود و رشد آن به سمت بالا می باشد و لپه ها در آن کشیده می شوند. گیاهانی مثل لوبیا، پنبه ، پاپایا، کدو و پیاز از این مدل جوانه زنی استفاده می نمایند.

 

نکته: خیلی از افراد ژرمیناتور را با انکوباتور آزمایشگاهی اشتباه می گیرند. تفاوت مهم این دودستگاه  در فراهم کردن نور است. در واقع دستگاه ژرمیناتور نور مورد نیاز برای رشد را فراهم می کند و انکوباتور آزمایشگاهی لامپی برای تامین نور است اما نقشی در فرآیند رشد ندارد.

 

انواع دستگاه ژرمیناتور :

دستگاه ژرمیناتور انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها copenhangen و نوع دیگر آن jacobsen  می باشد. در این مدل دانه ها در بالای دستگاه در یک کاغذ خشک قرار می گیردو داخل این دستگاه یک حمام آبی برای حفظ رطوبت قرار دارد.

دستگاه ژرمیناتور مدل: TAT ابعاد و حجم این دستگاه را خودتان میتوانید مشخص کنید تا این دستگاه مد نظر شما ساخته شود . جنس بدنه این دستگاه  ورق فولادی با رنگ الکترواستاتیک ضدخوردگی می باشد. اتاقک دستگاه استیل است. و دارای 2 درب آن فلزی و شیشه ای است و از برق 220 ولت  استفاده می شود. دمای دستگاه با درجه ی حرارت مثبت 1 و منفی 1 می باشد. سیستم تنظیمات آن هم کاملا دیجیتال است. سیستم جریان هوا در این مدل به صورت افقی در تمام طبقات جریان پیدا می کند.

 

ژرمیناتور

مشخصات فنی ژرمیناتور :

حجم  300 ـ 400 ـ 600 لیتر

بدنه خارجی از ورق روغنی با رنگ الکتروستاتیک و مقاوم در برابر خوردگی و بدنه داخلی از جنس استیل 304

دارای یک درب اصلی و درب شیشه ای جهت بازدید

کنترل دما در محدوده 4 تا 45 درجه با دقت دمایی  ±1 درجه

کنترل رطوبت در محدوده 40 تا 95 درصد با دقت  ±5 درصد

مجهز به نمایشگر HMI رنگی از نوع  Touch Screen با کنترل  PID

مجهز به دیتالاگر جهت ذخیره اطلاعات در فرمت اکسل

قابلیت برنامه ریزی در10 برنامه و هر برنامه در 10 خط

رطوبت زن التراسونیک (بخار گرم ) با سنسور ترانسمیتر

مجهز به لامپ فلورسنت و LED با ترکیبی از نور و با طول موج های مورد نیاز کشت

امکان تست جوانه زنی در دو دوره گرم و سرد

مجهز به ترموستات ایمنی جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از حد

مجهز به سیستم برودتی با دانش فنی

نور: تابش نور از طرفین و هر طرف دارای 6 لامپ فلورسنت 36 واتی

ترکیبی از نور با طول موجهای مورد نیاز کشت بافت

مجهز به سیستم ضبط نموداری اطلاعات دما و رطوبت

دارای طبقات جهت جا گذاری نمونه

مجهز به سیستم برودتی با دانش فنی

مجهز به کمپرسور

وجود درهای شیشه ای با واشر مغناطیسی و چرخ های پلی اورتا

 

فروشگاه اینترنتی و تجهیزات پزشکی وآزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خریداز وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان ترو مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانیدقبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید