تجهیزات پزشکی خانگی

دستگاه قند خون مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

دستگاه قند خون ، دستگاه قند خون در واقع یکی از مهم ترین تجهیزات برای افرادی که دارای قند خون هستند بسیار مهم است ، افرادی که دارای قند خون بالای هستند مخصوصا افرادی که از انسولین  استفاده میکند باید در طی روز  حداقل بین 3 تا 4 بار قند خون خود را چک کند .

میتوان گفت دستگاه قندخون برای تمامی افراد واجب است برای افرادی که دارای قند خون بالاتری هستند بیشتر واجب است که از بروز مشگلاتی که توسط قندخون بالا به وجود می آید جلو گیری کند .

با توجه به توضیحات بالا استفاده از دستگاه قند خون مناسب و مطابق استاندارد هم بسیار مهم است ، با توجه به تولید دستگاه قند خون نامناسب با برند های مختلف در بازار باعث شده است افراد نتواند درست قند خون خود را تشخص دهند یا این که به یک تشخیص نادرست برسند و از دوز بیشتر دارو یا انسولین استفاده کند که عواقب خود را دارد .

با خواندن این مقاله ما سعی داریم به شما دوستان عزیز ویژگی های دستگاه قند خون مناسب را معرفی کنیم همچنین استاندارد لازم برای یک دستگاه قند خون چیست ؟ آشنا کنیم .

 

دستگاه قند خون

دقت:

بارزترین ویژگی که باید دستگاه قند خون داشته باشد این است دقت بالای در نشان دادن عدد درست قند خون داشته باشد و احتمال خطای آن بسیار پایین باشد ، که چند عامل روی دقت اندازه گیری قند خون تاثیر دارند مثل  1- روش اندازه گیر  2- کد گذاری 3 –  کنترل حجم خون

روش اندازه گیری قند خون:

اندازه گیری قند خون توسط دستگاه های تست قند خون با ۲ روش انجام می شود:  1- فتومتری  2- الکتروشیمیایی

فتومتری:

دستگاه هایی که به روش فتومتری کار میکند به این صورت است که ، به یک منبع نور، نیاز در داخل دستگاه نیاز دارند. در این روش، گلوکز طی واکنش آنزیمی، یک ماده رنگی تولید می کند. نور با طول موج مشخص به نوار تست قند خون می رسد و ماده رنگی تولید شده نور را جذب می کند. مقدار ماده رنگی تولید شده با مقدار گلوکز نمونه متناسب است.

الکتروشیمیایی:

روش الکتروشیمیایی، گلوکز طی واکنش آنزیمی اکسید می شود که الکترون تولید کند. تعداد الکترون هایی که به دام می افتد، با مقدار گلوکز نمونه متناسب است. گلوکز بیشتر، الکترون بیشتر و گلوکز کمتر، الکترون کمتر تولید می کند.

نکته : در روش فتومتری به دلیل این که با نور کار میکند باید دستگاه همیشه تمیز باشد اگر دستگاه تمیز نباشد خطا در نتیجه جواب است ولی در روش الکتروشیمیای چون به نور وابسته نیست تمیز نبودن دستگاه روی نتیجه نیز تاثیر نمی گذارد

 

آنزیم مورد استفاده در نوار:

در هر جعبه دستگاه قند خون که از بازار دریافت میکنید دارای چند نوار اندازه گیری قند خون است .

سطح این نوارها به مواد شیمیایی آغشته شده است که با قند خون شما واکنش نشان می‌دهند.

  • دارای آنزیم حساس گلوکزاکسیداز (GOD)  
  •  آنزیم گلوکز دهیدروژناز (GDH-PQQ)

از سال ۲۰۰۸، استفاده از نوارهای تست قند خون با آنزیم GDH-PQQ در برخی بیماران و همه بیمارستان ها و مراکز درمانی دنیا، از طرف اداره غذا داروی امریکا (FDA) ممنوع شده است (۱۳ مورد مرگ در دنیا به علت این آنزیم گزارش شده است). نوار هایی که دارای آنزیم GDH-PQQ می باشند، می توانند اشتباهاً میزان قند را بالاتر نشان دهند، بنابراین توصیه بر این است که از نوارهای حاوی آنزیم GOD استفاده شود. همیشه از نوارهای دارای تاییدیه وزارت بهداشت (هولوگرام) استفاده کنید و بهنگام تهیه نوارهای تست قند خون از اعتبار تاریخ مصرف آنها اطمینان پیدا نمایید.

 

دستگاه قند خون

کد گذاری:

در برخی از  دستگاه‌ها لازم است قبل از این‌که نوار اندازه‌گیری قند خون را درون دستگاه بگذارید یک کد را وارد کنید.که این کار برای افرادی که کهن سال هستند یا دچار افت قند خون شده اند بسیار دشوار است از این رو ئستگاه های نسل جدید نیازی به کدگذاری ندارند

سیستم کنترل حجم خون:

بهترین دستگاه های تست قند خون آن هایی هستند که مجهز به سیستم کنترل حجم خون (BVC) هستند. به این معنا که اگر خون کمتر از آن چه مورد نیاز است به دستگاه بدهید، دستگاه، عدد اشتباه نشان نمی دهد بلکه error نشان می دهد و منجر به تصمیم نادرست شما نمی شود.

 

کنترل خون نوار دستگاه قند خون

کدام استاندارد برای دستگاه تست قند خون مناسب است؟

 

بهترین استاندارد یا ISO برای دستگاه تست قند، ISO 15197 است. اگر دستگاه تست قند دارای ISO 15197:2015 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال ۲۰۱۵) و یا ISO 15197:2013 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال ۲۰۱۳) باشد یعنی دستگاه از نظر دقت مورد تائید است و احتمال خطا با این دستگاه بسیار کم است؛ در هنگام خرید دستگاه توجه کنید که حتماً دستگاه یکی از این دو ISO را داشته باشد. لارم به ذکر است دستگاه‌های که دارای ISO 15197:2003 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال ۲۰۰۳) هستند دقت کمتری دارند

 

فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی وآزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید