تجهیزات پزشکی حرفه ای

دستگاه دیتالاگر آزمایشگاهی و کاربردهای آن

دستگاه دیتالاگر آزمایشگاهی و کاربردهای آن یکی دیگر از تجهیزات مهم آزمایشگاهی است  .دستگاه دیتالاگر درواقع به عنوان یک ثبت کننده داده بردار در طول زمان میباشد . دستگاه دیتالاگر دارای انواع مختلفی میباشد، اولین نوع آن ساده است و نوع دوم آن پیشرفته است که تفاوت نوع ساده و نوع پیشرفته در این است که :نوع ساده دستگاه دیتالاگر فقط برای ذخیره داده های است که در طول زمان به دست آورده است ولی نوع پیشرفته دستگاه دیتالاگر علاوه بر ذخیره داده در طول زمان ، داده ها را مورد تحلیل قرار میدهد .

این دستگاه راهی کار آمد  برای کنترل یخچال های با دمای مختلف، فریزر ها و انبار ها است و همچنین در اعتبار سنجی اتوکلاو ها و کنترل انکوباتور ها مورد استفاده قرار میگیرد.

دیتالاگر آزمایشگاهی این کارها را با استفاده از سنسور های خارجی خود انجام می دهد. همچنین شامل منبع تغذیه و حافظه ی داخلی است. داده هایی که دیتالاگر آزمایشگاهی ذخیره می کند می تواند شامل دما، جریان، مقاومت، ولتاژ و… می باشداگر به صورت حرفه ای تر بخواهیم بگویم دیتالاگرها سیگنال های دریافتی را تبدیل به داده های باینری میکند که این داده هاهم توسط برنامه کامپیوتری تحلیل میشوند و این دستگاه قابلیت جمع آوری 24 ساعت اطلاعات را بدون وقفه از محیط پیرامون خود مانند رطوبت یا دمای هوا را دارد .یکی دیگر از مضایا یا معایب دستگاه دیتالاگرآزمایشگاهی آن است که عدم نیاز به بازرسی  و تعمیرات دوره ای می باشد. با خواندن این مقاله به شما کمک میکند که بفهمید دستگاه دیتالاگر چیست؟ چه کاربردهای دارد ؟ اجزای دیتالاگر آزمایشگاهی چیست ؟ خصوصیات یک دیتالاگرچیست؟

 

نمودار دیتالاگر

اجزای دستگاه دیتالاگر آزمایشگاهی :

 • سخت افزار برای تبدیل سیگنال ها
 • سخت افزار ذخیره سازی بلند مدت داده ها که می تواند کارت حافظه یا رایانه باشد.
 • نرم افزار دیتالاگر آزمایشگاهی که برای تحلیل و نمایش داده ها است.

مقدار کانال های دستگاه دیتالاگر آزمایشگاهی نشانه ی تعداد سنسورهایی است که همزمان قابل اتصال به دیتالاگر است. دیتالاگر دارای مدت زمان ثبت اطلاعات می باشد. این زمان می توانند یک ماه ، دو ماه ،….یا  ممکن است یک سال باشد! برای این حالت باید دیتالاگر در حجم های بالا و مصرف انرژی کم ذخیره شود.

 

دیتالاگر

کاربرد دستگاه دیتالاگر آزمایشگاهی :

دستگاه دیتالاگر آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی مشترک بین تمام آزمایشگاه ها می باشد. بعضی از این نمونه:

 • ذخیره خودکار رطوبت خاک در آزمایشگاه خاک
 • ذخیره خودکار فشار گاز
 • ذخیره اطلاعات در هواشناسی ( سرعت باد و دما و…)
 • ذخیره داده های سطح آب، عمق آب، جریان آب در آزمایشگاه آب
 • شمارش ترافیک جاده
 • آزمایش خودرو
 • تحقیقات حیات وحش
 • اندازه گیری دما و مواد فاسد شدنی
 • ذخیره نمودار بارگذاری الکتریکی
 • کنترل واکسیناسیون
 • کنترل دارویی
 • استریلیزه کردن

بیشترین کاربرد دیتالاگر در آزمایشگاه های شیمی میباشد و اطلاعات ذخیره شده در آزمایشگاه های شیمی عبارتند از :دما، فشار و ph متر میباشد .به صورت کلی میتوان گفت از دیتالاگر آزمایشگاهی برای برداشت مقادیر سنسورها جهت استفاده در آینده هم استفاده کرد. این داده ها را برای تحلیل ها باید نگهداری کنید. تحلیل ها به 2 صورت آنلاین و آفلاین می باشنددر مورد قیمت دیتالاگر ها با توجه به نوع تکنولوژی به کار رفته در آن، ممکن است بسیار گران یا ارزان باشد اما هر چقدر که قیمت این دستگاه بالا باشد طول عمر بالایی دارند.

خصوصیات یک دیتالاگر :

1 تعداد کانالها:

تعداد کانالهای دیتالاگر بیانگر تعداد سنسورها و مبدلهایی است که می توانند هم‌زمان به دیتالاگر متصل شوند .

2– فرکانس نمونه برداری: 

تعداد دفعاتی که دیتالاگر داده‌های هر سنسور را خوانده و به کامپیوتر یا حافظه منتقل می‌کند را فرکانس نمونه برداری دیتالاگر می گویند. به عنوان مثال دیتالاگری که دارای فرکانس نمونه برداری 100هرتز است به این معنی است که در هر یک صدم ثانیه داده‌های بدست آمده از سنسورها به کامپیوتر منتقل می‌شود.

3– نوع سنسورهای پشتیبانی کننده:

هر دیتالاگری سنسورها و مبدلهای خاصی را پشتیبانی می‌کند. مثلاً یک دیتالاگر ممکن است تنها قادر به پشتیبانی سنسورهای حرارتی RTD باشد ولی قادر به پشتیبانی ترموکوپلها نباشد.

4- پردازش داده های جمع آوری شده: 

معمولاً هر دیتالاگر مجهز به یک نرم‌افزار است که امکان اعمال تنظیمات آن و مشاهده نمودارهای بدست آمده از سنسورها را حین نمونه برداری ممکن می‌کند.

 

5- مدت زمان ثبت اطلاعات:

یک دیگر از ویژگی های اساسی در سیستم‌های دیتالاگر قابلیت ثبت اطلاعات برای مدت زمانی طولانی مثلاً چندین سال است. برای دست یابی به این هدف لازم است سیستم‌های دیتالاگر دارای رسانه‌های ذخیره سازی در حجم‌های بالا و مصرف انرژی بسیار کم باشند.

دستگاه دیتالاگر آزمایشگاهی

 

فروشگاه اینترنتی و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیشنهاد ما خریداز وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان ترو مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید