تجهیزات پزشکی حرفه ای

ترازو آزمایشگاهی چیست ؟

یکی از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی ترازو های موجود در آزمایشگاه ها میباشد وجود این ترازو ها به قدر مهم هستند که میتواند جان یک انسان را نجات دهد یا به خطر اندازد به همین منظور این نو ترازو ها باید بسیار دقیق باشند و بهترین نوع آن ها مورد استفاده قرار بگیرد .

به همین منظور در این مقاله به شما انواع مدل های ترازو آزمایشگاهی و کاربردهای آن ها چیست ؟ توضیح مفید و کامل داده خواهد شد .

ترازو چیست ؟

ترازوی آزمایشگاهی یک ترازوی دقیق برای اندازه گیری وزن اجسام و ماده ها میباشد و معنی لاتین آن دو صفحه میباشد . ترازوی آزمایشگاهی دارای محفظه توزین بوده تا در زمان وزن کردن ، هوایی که در محیط ترازو است در توزین خلا ایجاد نکند . همان طور که قبلا گفته شد ترازو آزمایشگاهی باید بسیار دقیق باشد مثلا زمانی که وزن معادل 0.01 را اندازه گیری میکند نیاز به محیطی با عدم ورود و تاثیر هوا دارد.

انواع ترازوی آزمایشگاهی

نکته: ترازو های آزمایشگاهی انواع گسترده دارند ولی ترازوی دیجیتالی پیشرفته تر از بقیه ی ترازو هاست .

عملکرد ترازوی آزمایشگاه

 همان طور که میدانید تفاوت های عمده ای در طراحی، اساس کار و اهداف اندازه گیری در ترازو ها وجود دارد و به همین منظور ترازوها به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

ترازوهای مکانیکی و ترازوهای الکترونیکی

به طور کلی ترازو آزمایشگاهی برای بخشی از فعالیت های کنترل کیفی ابزار هایی مانند پیپت ها، تهیه ی مخلوطی از ترکیبات با نسبت های از قبل تعیین نشده و تعیین چگالی یا وزن کاربرد دارد.

انواع مدل های ترازوی آزمایشگاه و کاربردهای آن :

ترازوهای آزمایشگاهی آنالیتیکال:

این نوع ترازو ها برای اندازه گیری دقیق وزنی مورد استفاده قرار میگیرند در انتخاب آن باید به موارد مانند هزینه قابلیت تکرار، دوام و طیف اندازه گیری را در نظر گرفت. طیف اندازه گیری این دستگاه از میگروگرم تا میلی گرم است

در انتخاب اندازه این مدل ، حالت رو میزی آن بهتر است و هزینه ترازوی آنالیتیکال متفاوت است ولی به دلیل طول عمر بالا و کیفیت آن ارزش خریداری دارد .

کاربرد ترازوی آزمایشگاهی

ترازوی آزمایشگاهی دو کفه ای :

معمولا برای توزین های مقایسی مورد استفاده قرار میگیرد .دارای یک کفه آویزان در دو انتهای خود است به همین دلیل به آن ترازوی دو کفه ای گفته می شود .

ترازوی آزمایشگاهی یک کفه ای :

برای اندازه گیری وزنی مورد استفاده قرار میگیرد و میتوان برای توزین های مقایسه یا به طور مستقیم از آن استفاده کرد .

ترازوهای آزمایشگاهی رطوبتی :

محتوای رطوبتی و وزن خشک معرف های مختلف را به شکل دقیقی آنالیز میکند. معمولا در آزمایشگاه های شیمی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد و در هنگام خرید ترازوی رطوبتی به موارد که باید توجه کرد :

1-ابعاد

2-هزینه

3-تکرار پذیری

4-ظرفیت وزن

نکته : در نظر داشته باشید سرمایه گذاری در انتخاب این نوع ترازو ها برای موفقیت های شما در آینده بسیار مهم است.

ترازوی آزمایشگاهی پرتابل :

ترازوهای آزمایشگاهی پرتابل وزن خشک را با دقت بالا و خوانا اندازه گیری میکند .یکی از ویژگی های مهم این ترازو کوچک بودن آن است و بعضی از آن ها داری اندازه گیری 12 هزار گرم را دارا میباشند.

قیمت ترازوی آزمایشگاهی

نحوه کار با ترازوی آزمایشگاهی :

همان طور که قبلا گفتیم یکی از مهم ترین وسایل داخل آزمایشگاه ترازو ها هستند که باید نحوه استفاده آن را یاد بگیرم. نحوه استفاده از ترازوهای آزمایشگاهی آسان است و در این جا توضیح مختصر به شما داده میشود .

1-در ابتدا لازم است برای اندازه گیری مدتی نمونه را در محیط نگهداری کنید تا دمای آن با محیط یکسان شود . زیرا در صورت گرم تر یا سرد تر بودن نمونه از محیط به جهت ایجاد جریان هوا در آن میشود و توزین به درستی انجام نمی شود .

2- سپس برای اندازه گیری ترازو را روشن نموده و در صورت نمایان شدن stable ظرف مناسب برای توزین را روی ترازو قرار دهید .

3-سپس با فشار دادن دکمه zero  ترازو را صفر کنید .

4- و پس از آن ماده مورد نظر را به مقدار لازم در ظرف توزین بریزید .( توجه شود که جرم مشخص شده جرم نمونه مورد نظراست)

لازم به ذکر است که برای اندازه گیری می توانید از روش اختلاف جرمی استفاده نمایید.

کاربرد ترازوی آزمایشگاهی

فروشگاه اینترنتی و تجهیزات پزشکی وآزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیشنهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید . محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید