مقاله ها

بیماری های معده و دوازدهه

بیماری معده

معده و دوازدهه (اولین بخش روده ) بطور بالقوه در معرفی مواد مضر بسیاری از جمله اسید تولید شده توسط معده برای کمک به هضم غذا ، الكل و غذاهای محرک مثل ادویه هستند . معده و دوازدهه یک مکانیسم دفاعی طبیعی دارند که آنها را در برابر آسیب محافظت می کند؛ اما گاهی این مکانیسم نارسا شده و منجر به بیماری می شود .

 

عفونت هلیکوباکتر پیلوری Helicobacter pylori infection

عفونت شایع باکتریایی است که ممکن است منجر به التهاب یا زخم در لوله گوارش فوقانی شود . سن: اغلب در سنین کودکی وجود دارد اما معمولا علائم در بزرگسالی ایجاد می شوند .

جنس: در مردان شایعتر است .

نحوه زندگی زندگی در محیط شلوغ و شرائط غیر بهداشتی عوامل خطر هستند .

ژنتیک:عامل قابل توجهی نیست.

باکتری هلیکوباکتر پیلوری در اوائل دهه ۱۹۸۰ کشف شد. تحقیقات نشان می دهد که حدود نیمی از جمعیت جهان آلوده هستند . معمولا عفونت در س نین کودکی بوجود می آید و در خیلی از موارد هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با وجود این، در بعضی افراد ، عفونت H.pylori ممکن است منجر به گاستریت شود که در آن آستر معده ملتهب است و یا منجر به زخم معده شود که در آن قسمتی از آستر معده یا دوازدهه بوسیله فعالیت شیره های گوارش اسیدی خورده شده است . وقتی باکتری H.pylori به لایه مخاطی معده یا دوازدهه آسیب برساند ، می تواند منجر به زخم های معده یا دوازدهه شود . معمولا مخاط از آستر معده و دوازدهه در برابر شیره های گوارشی اسیدی محافظت می کند و ممکن است در قسمتهایی که لایه مخاطی آسیب دیده است ، آستر ملتهب و یا خورده شود . ممکن است عفونت طول کشیده H.pylori خطر ایجاد سرطان معده را افزایش دهد.

راه اصلی سرایت H.pylori ناشناخته است . اعتقاد بر اینست که ممکن است از طریق مدفوع و بزاق و تماس نزدیک با دیگران منتقل شود، بخصوص در بین کسانی که در محیط های شلوغ و شرایط غیر بهداشتی زندگی می کنند . عفونت در مردان شایعتر است.

 

چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما ناراحتی و درد در قسمت فوقانی شکم دارید، ممکن است پزشک به گاستریت یا زخم معده مشکوک شود. ممکن است پزشک آزمایش هایی برای کنترل عفونت H.pylori انجام دهد. ممکن است یکی از این آزمایشها ، آزمایش خون برای کنترل وجود آنتی بادی های ضد H. pylori باشد . نتیجه مثبت تأیید می کند که شما عفونت داشته اید . گاهی ممکن است برای شما تست تنفس داده شود . در این تست ابتدا ماده ای که توسط H. pylori بطور طبیعی تجزیه شده است ، نوشیده می شود . اگر باکتری وجود داشته باشد ماده تغییر شیمیایی می دهد که با دستگاه breathalyser (دستگاهی که الکل هوای بازدمی را نشان می دهد) نشان داده می شود.همچنین ممکن است آندوسکوپی لوله گوارشی فوقانی انجام شود و در همان زمان ممکن است قطعه کوچکی از آستر برای بررسی زیر میکروسکوپ برداشته شود .

 

درمان چیست ؟

درمان H.pylori فقط زمانی داده می شود که عفونت موجب اختلالی گاستریت یا زخم معده شده باشد . پزشک ترکیبی از آنتی بیوتیکها برای درمان عفونت و سایر داروها برای سرکوب تولید اسید معده تجویز خواهد کرد. تقری ۱۰/ موارد عفونت H.pylori با موفقیت درمان می شوند. ممکن است عفونت در اندکی از موارد عود کند .

 

گاستریت Gastritis

التهاب آستر معده است که ممکن است بوسیله تحریک یا عفونت ایجاد شود .

سن: در سن بالای ۵۰ سال شایعتر است . در کودکان نادر است .

نحوه زندگی: سوء مصرف الکل و سیگار کشیدن عوامل خطر هستند .

ژنتیک: گاهی بصورت ارثی است . جنس:عامل قابل توجهی نیست.

گاستريت التهاب آستر معده است و اختلال شایعی می باشد. بیش از نیمی از جمعیت بالای ۵۰ سال گاستریت دارند. اگر چه در بعضی موارد هیچ علامتی وجود ندارد ممکن است بیماری حاد باشد و ناگهانی بوجود آید اما اکثرا مزمن است و بتدریج طی چند ماه تا چند سال ایجاد می شود. علائم بیشتر شامل ناراحتی قسمت فوقانی شکم است. ممکن است التهاب بوسیله خونریزی از معده عارضه دار شود .

بعضی انواع گاستریت ارثی هستند. با وجود این در دهه ۱۹۸۰ عفونت H.pylori یافت شد که علت اصلی گاستریت مزمن می باشد. این کشف به درمان مؤثر گاستریت منجر شد.

 

علل آن کدامند ؟

ممکن است گاستریت حاد هنگامی ایجاد شود که آستر معده بوسیله نوشیدن زیاد الکل یا با دریافت آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن ibuprofen) ، آسیب دیده باشید . همچنین گاستریت حاد می تواند بعد از بیماری وخیمی مثل مسمومیت خونی( blood poisoning) ایجاد شود . گاستریت مزمن اغلب بوسیله عفونت H.pylori که در آستر معاده حدود نیمی از مردم یافت می شود ایجاد می گردد .

باکتری باعث صدمه به لایه مخاطی که آستر معده را از شیره های گوارشی حفظ می کند ، شده و در نتیجه اسید به آستر معده حمله می کند . همچنین ممکن است گاستریت مزمن در بیماری کرون ایجاد شود، اختلالی که ممکن است باعث التهاب لوله گوارش شود.همچنین ممکن است مصرف طولانی مدت الكل ، تنباکو و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل آسپرین منجر به گاستریت مزمن شود .

یک نوع گاستریت مزمن که گاستریت اتو ایمن یا آتروفیک( actrophic gastritis) نامیده می شود . بوسیله واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی ایجاد می شود که در آن آنتی بادی هایی در بدن تولید می شوند که به بافتهای آستر معده حمله می کنند .

 

علائم آن کدامند ؟

اغلب گاستریت مزمن هیچ علامتی ندارد اما ممکن است در نتیجه آسیب تدریجی به آستر معده حتی علائمی مشابه گاستریت حاد ایجاد شوند . شروع علائم در گاستریت حاد خیلی سریعتر و شدیدتر هستند. علائم هر دو نوع گاستریت عبارتند از :

  • ناراحتی یا درد ناحیه معده ، اغلب بعد از غذا خوردن .
  • حالت تهوع و استفراغ .
  • کاهش اشتها.

ممکن است تا زمانیکه کم خونی فقر آهن بوجود نیامده است به خون الايه معده توجه نشود . کم خونی فقر آهن باعث خستگی و رنگ پریدی می شود . اگر خونریزی شدید باشد، ممکن است استفراغ خون و یا مدفوع و قیری ایجاد شود.

معمولا گاستریت آتروفیک بدون درد است . فقط ممکن است علائم کم خون پرنیسیوز (pernicious anaemia) که ناشی از کمبود ویتامین B12 است وجود داشته باشد . گاستریت آتروفیک به معده آسیب می رساند بنابراین معده نمی تواند فاکتور داخلی(intrinsic factor) بسازد، ماده ای که برای جذب ویتامین B12 ضروری است . همچنین در افرادیکه گاستریت مزمن دارند ، بخصوص گاستریت آتروفیک ، خطر ایجاد سرطان معده بیشتر است .

 

چه می توان کرد؟

علائم گاستریت خفیف می تواند با داروهایی که بدون نسخه فروخته می شوند و اسید معده را خنثی می کنند ، درمان شوند. همچنین ممکن است دریابید که با کم خوردن ، وعده های منظم غذایی ، کاهش دریافت الكل و ترک سیگار علائمتان بهتر می شود . اگر علائم دائمی یا شدید هستند و یا وزنتان کاهش یافته است ، با پزشک مشورت کنید .

 

چه اقداماتی باید انجام شوند ؟

پزشک از شما در مورد سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل ، عادات رژیم غذایی و مصرف داروها سؤال خواهد کرد. ممکن است برای پیدا کردن عفونت H.pylori تست تنفس و آزمایش خون انجام شود. همچنین ممکن است برای تشخیص خونریزی از آستر معده آزمایش خون برای کم خونی انجام شود. ممکن است پزشک برای معاینه آستر معده آندوسکوپی انجام دهد .

اگر عفونت H.pylori تأیید شد، ممکن است ترکیبی از آنتی بیوتیکها و داروهای زخم معده تجویز شوند. اگر گاستریت دارید و لازم است آسپرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دریافت کنید ممکن است برای شما دارویی بنام میزوپروستل misoprostol توصیه شود. این دارو تولید اسید معده را کم کرده و به حفاظت آستر معده کمک می کند.

معمولا گاستریت با تغییر نحوه زندگی بهبود می یابد . مثلا با کاهش دریافت الكل . اگر گاستریت مزمن بعلت عفونت ایجاد شود با درمان آنتی بیوتیکی و داروهای زخم معده کاملا بهبود می یابد . با وجود این گاهی عفونت عود کرده و نیاز به درمان بیشتری دارد .

 

زخم معده peptic ulcer

خورده شدن ناحیه ای از بافت معده و دوازدهه (اولین بخش روده باریک) می باشد .

سن: زخمهای معده در سن بالای ۵۰ سال شایعتر هستند . زخمهای دوازدهه بین سنین ۲۰ و ۶۵ سال بیشترین شیوع را دارند .

جنس: زخمهای دوازدهه در مردان شایعتر اند .

نحوه زندگی: استرس ، الکل زیاد ، سیگار و شرایط غیر بهداشتی عوامل خطر هستند .

ژنتیک: گاهی ارثی است .

آستر معده و دوازدهه بطور طبیعی دارای پوششی (barrier ) است که در برابر شیره های اسیدی گوارش محافظت می شود. اگر این سد آسیب ببیند ، ممکن است اسید باعث التهاب و سائیدگی آستر شود. در نتیجه آستر خورده شده و زخمهای معده بوجود می آیند که دو نوع هستند : زخمهای دوازدهه( duodenal ucler) و زخم های معده ( gasteric ucler) زخم های دوازدهه از زخم های معاده شایعترند و معمولا در افراد بین سن ۲۰ و ۵ مخصوص مردان ایجاد می شوند.

 

بیماری معده

 

علل آن کدامند؟

زخمهای معده در اکثر موارد همراه عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستند. تصور می شود این باکتری به راحتی در شرایط غیر بهداشتی منتقل شده و موادی آزاد می کند که کارآیی آستر مخاطی را کم می نماید. بنابراین شیره های گوارشی اسیدی می توانند آستر معده و دوازدهه را حل کرده و زخمهای معده را بوجود آورند .

گاهی زخم های معده در نتیجه مصرف طولانی مدت داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن و آسپرین که به آستر معده آسیب می رسانند ، بوجود می آیند. عوامل دیگری که ممکن است منجر به زخم های معده شوند شامل سیگار و مصرف الکل و احتمالا قهوه هستند. در بعضی افراد سابقه قوی خانوادگی زخم های معده وجود دارد و عامل ژنتیکی را در ابتلاء آنها مطرح می کند. بنظر نمی رسد که استرس روانی یکی از عوامل اولیه زخم های معده باشد. اما ممکن است در بدتر ساختن زخم موجود نقش داشته باشد .

 

علائم آن کدامند؟

خیلی از افرادیکه مبتلا به زخم معده هستند هیچ علامت یا ناراحتی بصورت سوء هاضمه ندارند . علائمی که ممکن است به همراه سوء هاضمه وجود داشته باشد ، عبارتند از :

  • درد یا ناراحتی که در قسمت بالای شکم احساس می شود .
  •  از دست دادن اشتها و کاهش وزن.
  • حالت تهوع و گاهی استفراغ.

اغلب درد چندین هفته وجود دارد و سپس برای چندین ماه یا حتی سال ها از بین می رود . درد ناشی از زخم دوازدهه (duodenal ulcer ) قبل از وعده های غذایی موقعی که معده خالی است ، بدتر می شود . این درد ممکن است بلافاصله با خوردن بهبود یابد اما چند ساعت بعد عود می کند. در عوض زخم معده (gastric ulcer ) با غذا بدتر می شود .

 

آیا عوارضی وجود دارد ؟

شایعترین عارضه زخم معده ( peptic ulcer ) خونریزی از زخمی است که عمیق ونزدیک عروق خونی باشد. خونریزی اندک از لوله گوارش ممکن است باعث هیچ علامتی بجز علائم کم خونی فقر آهن مثل رنگ پریدگی پوست ، خستگی و ضعف نشود . خونریزی از لوله گوارش ممکن است منجر به استفراغ خونی شود .

گاهی خونریزی از لوله گوارش منجر به مدفوع سیاه و قیری می شود . در بعضی موارد زخم تمام لایه های معده یا دوازدهه را سوراخ کرده و شیره های گوارشی وارد شکم می شوند و درد شدیدی ایجاد می شود . ممکن است خونریزی از لوله گوارش و سوراخ شدن معده یا دوازدهه تهدیدی برای زندگی بوده و به توجه پزشکی نیاز داشته باشد .

در موارد نادر ، ممکن است زخمهای معده در نتیجه تنگی خروجی معده به دوازدهه ایجاد شوند که از تخلیه کامل معده جلوگیری می کند. ممکن است علائمی شامل نفخ بعد از وعده های غذایی ، استفراغ غذای هضم نشده چند ساعت بعد از خوردن و کاهش وزن وجود داشته باشد .

 

چه اقداماتی باید انجام شوند ؟

اگر پزشک به زخم معده مشکوک شود ممکن است آندوسکوپی برای دیدن معده و دوازدهه انجام دهد. در حین آندوسکوپی ممکن است نمونه ای از آست معده برای یافتن شواهدی از عفونت H.pylori وارد سرطان معده که ممکن است علائم مشابهی ایجاد کند ، برداشته شود . همچنین ممکن است پزشک برای یافتن آنتی بادی های ضد H.pylori و کنترل شواهد کم خونی آزمایش خون انجام دهد .

درمان زخم معده شامل ترمیم زخم و پیشگیری از عود آن است. بعضی تغییرات در نحوه زندگی مثل ترک سیگار و کمتر نوشیدن الکل توصیه می شوند . اگر H.pylori یافت شود ، معمولا ترکیبی از آنتی بیوتیکها و داروهای ترمیم کننده زخم تجویز می شوند. حتی اگر تستهای H.pylori منفی باشد، معمولا داروهای ترمیم کننده زخم داده می شوند .

اگر علت زخم ، درمان طولانی مدت با آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باشد. ممکن است پزشک داروی جایگزین یا اضافی مثل میزوپروستل برای محافظت آستر معده و دوازدهه تجویز کند .

زخم خونریزی دهنده یا سوراخ شده نیاز فوری به بستری در بیمارستان دارند . اگر از دست دادن خون شدید باشد، ممکن است تزریق خون ضروری شود . ممکن است برای دیدن آستر معده از آندوسکوپی استفاده شود و در حین آندوسکوپی رگهای خونریزی دهنده بوسیله دیاترمی(diathermy) درمان شوند . روشی که از گرما برای بستن این رگها استفاده می کنند. گاهی ممکن است برای توقف خونریزی ، داروهای تزریقی داده شود. اگر خونریزی شدید یا زخم سوراخ شده باشد معمولا جراحی ضروری است.

با درمان حدود 19/20 زخمهای افراد بطور کامل در چند ماه از بین می روند . با وجود این اگر نحوه زندگی تغییر نکند و یا اگر عفونت H.pylori دوباره ایجاد شود ، ممکن است زخم عود کند .

 

آندوسکوپی لوله گوارش فوقانی

در این روش یک لوله انعطاف پذیر تصویری از طریق دهان وارد شده تا مری و معده و دوازدهه ( اولین قسمت روده باریک ) را از نظر اختلالاتی چون زخمهای معده بررسی کند . برای توقف خونریزی دیاترمی (درمان گرمایی) یا لیزر درمانی انجام شده یا داروهای تزریقی داده می شوند.

در حین آندوسکوپی ممکن است برای بی حس کردن پشت حلق اسپری بی حسی موضعی یا از آرام بخش داخل وریدی استفاده شود . سپس شما آندوسکوپ را قورت داده و پزشک از طریق آن می تواند لوله گوارشی فوقانی تان را ببیند. معمولا آندوسکوپی حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد .

 

سرطان معده Stomach cancer

تومور سرطانی در بافت جدار معده می باشد . سندر سن بالای ۵۰ سال شایعتر است .

جنس: در مردان دو برابر شایعتر است .

ژنتیک: در افرادیکه گروه خونی A شایعتر است. گاهی ارثی است.

نحوه زندگی: بعضی غذاها ، سیگار و الکل زیاد عوامل خطر هستند .

در سراسر جهان ، سرطان معده دومین سرطان شایع بعد از سرطان ریه ( lung cacer) است . شاید بعلت فاکتورهای تغذیه ای سرطان معده یک مسئله خاص در ژاپن و چین می باشد . با وجود این در خیلی از کشورهای دیگر این بیماری کمتر شایع است ، شاید چون اکنون رژیم غذایی حاوی غذاهای نمک سود و دودی کمتر است . در بریتانیا هر ساله حدود ۹۰۰۰ مورد جدید سرطان معده بوجود می آید . موارد اندکی وجود دارند که سرطان قبل از سن ۵۰ ایجاد شده باشد ، اما شیوع با بالا رفتن سن افزایش می یابد . سرطان معده در مردان دو برابر شایعتر است . همچنین در افرادیکه گروه خونی A دارند ، شایعتر است و می تواند ارثی باشد که مطرح کننده عامل ژنتیکی است.

در خیلی از موارد ، سرطان معده در بافت معده ایجاد شده و ممکن است بسرعت به قسمتهای دیگر بدن منتشر شود. معمولا چون علائم خفیف است تشخیص زودرس نادر است و افراد هنگامی نیاز به کمک پزشکی پیدا می کنند که اغلب سرطان گسترش یافته است.

 

علل آن کدامند؟

علل سرطان معده کاملا شناخته شده نیستند. گاستریت مزمن ناشی از عفونت H.pylori احتمال سرطان معده را افزایش می دهد . بعضی رژیمهای غذایی مثل رژیم غذایی پر نمک و دریافت کم میوه های تازه و سبزیجات ممکن است احتمال سرطان معده را افزایش دهند. همچنین سیگار و نوشیدن الکل زیاد نیز از عوامل خطر می باشند .

 

علائم آن کدامند ؟

علائم ابتدایی سرطان معده مبهم و خفیف بوده و اغلب نادیده گرفته می شوند. علائم عبارتند از :

  • ناراحتی بالای شکم 
  • درد معده بعد از غذا خوردن .
  • کم شدن اشتها و کاهش وزن. 
  • حالت تهوع و استفراغ.

در خیلی از افراد بعلت خونریزی اندک از آستر معده ، کم خونی فقر آهن ایجاد می شود . بعدا ممکن است در بالای شکم برجستگی احساس شود .

 

چگونه تشخیص داده می شود ؟

ممکن است پزشک برای شما آندوسکوپی لوله گوارش فوقانی انجام دهد که در آن یک لوله انعطاف پذیر تصویری برای دیدن آستر معده استفاده می شود . در حين آندوسکوپی نمونه های بافتی از نواحی غیر طبیعی آستر معده برداشته شده تا وجود سلولهای سرطانی بررسی شود. همچنین ممکن است بلع باریم انجام دهید که در آن برای نشان دادن واضح معده ، مایع باريم بلع می شود. ممکن است پزشک برای بررسی کم خونی آزمایشهای خونی ترتیب دهد تا وجود خونریزی از آستر معده تشخیص داده شود .

اگر تشخیص سرطان معده قطعی شود ممکن است رسیدگی های بعدی مثل CT اسکن و آزمایشهای خون برای کنترل انتشار سرطان به سایر اندامها انجام شوند .

 

درمان چیست ؟

تنها درمان مؤثر سرطان معده ، در مراحل اولیه جراحی و برداشتن تومور است. با وجود این، این عمل فقط برای ۲ نفر از هر ۱۰ مورد امکان پذیر است . در بقیه موارد سرطان قبل از اینکه قابل علاج و درمان باشد ، به جاهای دیگر منتشر شده است. عمل شامل برداشتن قسمتی از معده یا تمام آن است . از آنجائیکه ممکن است غدد لنفاوی اطراف جایگاه گسترش سرطان باشند، آنها نیز برداشته می شوند. در مواردیکه سرطان به سایر قسمتهای بدن انتشار یافته ممکن است جراحی امید به زندگی را افزایش دهد ، اما در دیگر موارد عمل در جهت بهبود علائم انجام می شود تا تلاش برای درمان قطعی. رادیوتراپی و شیمی درمانی برای کاهش پیشرفت بیماری و از بین بردن درد استفاده می شوند. می توان برای کمک به کاهش ناراحتی از مسکن های قوی استفاده کرد .

 

پیش آگهی چگونه است ؟

اگر سرطان معده در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود . پیش آگهی خوبی دارد . در بعضی از کشورها مثل ژاپن که در آنها سرطان معده شایع است ، برنامه های تشخیصی مؤثری برای شناخت زودرس سرطان وجود دارد . در این کشورها ۱۰٪ افراد جراحی شده و 5 سال بعد از تشخیص زنده می مانند .

با وجود این، چون در مجموع فقط حدود 2/10 افراد مبتلا 5 سال بعد از تشخیص زنده می مانند. دورنمای جهانی ضعیفی دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید