مقاله ها

ایست قلبی چیست؟

ایست قلبی

ایست قلبی چیست؟

ایست قلبی عبارت است از فقدان کامل پمپ کردن خون توسط قلب. تأخیر در درمان این حالت حتی برای ۵-۳ دقیقه ممکن است باعث مرگ یا آسیب دائمی مغز شود. بروز این حالت تا سن 40 سالگی در مردان بیش از زنان است، اما پس از آن برابر است.

 

مهمترین علایم شایع ایست قلبی کدامند؟

منگی کوتاه مدت و به دنبال آن غش کردن و از دست دادن هوشیاری، نبض لمس نمی شود. تنفس نیز معمولا متوقف می شود. پوست به رنگ آبی – سفید در می آید. مردمکها نیز گشاد می شوند. تشنج، گاهی از دست رفتن کنترل ادرار و مدفوع.

غش کردن ساده در نگاه اول ممکن است شبیه ایست قلبی به نظر آید، اما در غش کردن ساده، نبض وجود دارد و تنفس قطع نمی شود. 

 

علل بوجود آمدن ایست قلبی چیست؟

نامنظمی های ضربان قلب، حمله قلبی (انفارکتوس، بیماری تصلب شرایین قلب)، فقدان گردش خون و شوک عمیق ناشی از خونریزی یا عفونت شديد، فقدان اکسیژن ناشی از غرق شدگی، خفگی یا بیهوشی، تغییرات عمده در ترکیب الکترولیتی خون، مثلا به هم خوردن تعادل پتاسیم یا مایعات.

 

چه عواملی خطر ابتلای افراد به ایست قلبی را بیشتر می کند؟ 

استرس

دیابت شیرین

مصرف داروهایی مثل:

۔ دیژیتال. حتی افزایش خفیف غلظت این داروی قوی در خون می تواند ریتم قلب را دچار اختلال کند.

– ادرار آورها (دیورتیک ها). این داروها می تواند باعث کاهش پتاسیم خون شوند.

– آدرنالین یا هر دارویی که فشار خون را در یک بیمار قلبی افزایش دهد. از جمله داروهایی که جهت سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرند و قرص ها و اسپری ها جهت رفع گرفتگی برای (ضد احتقان ها)

– مصرف مواد مخدر، به خصوص کوکایین و مواد مخدر تزریقی.

 

 آیا روشی برای پیش تور ها از مبتلا شدن به ایست قلبی وجود دارد؟

در صورت بروز هر یکی از مشکلاتی که در قسمت علل ذکر شد، باید فورا درمان لازم انجام شود. اگر مبتلا به بیماری قلبی مسترد، تا حد امکان، اطلاعات خود را در مورد تمام داروهایی که دریافت می دارید، از جمله داروهای بدون سوریه، افزایش دهید. ترتیبی فراهم آورید که اعضای خانواده و دوستان نزدیکتان احیای قلبی – ریوی ( CPR) را فرا بگیرند.

 

آیا درمان این بیماری به راحتی انجام می گیرد؟

کسانی که در نزدیکی فرد باشند و آموزش لازم را در زمینه تشخیص ایست قلبی و انجام احیای قلبی ریوی دیده باشند، اغلب می توانند ضربان قلب را باز گردانند. اما نتیجه نهایی به علت زمینه ساز ایست قلبی بستگی دارد. به محض باز گشت ضربان قلب، فرد را باید به نزدیکترین مرکز اورژانس انتقال ذاد. امکان دارد ایست قلبی مجددا باز گردد.

 

مهمترین عوارض احتمالی فرد پس از ابتلا به ایست قلبی کدامند؟

مرگ یا آسیب دایمی مغز در صورتی که نتوان پمپاژ قلب را در عرض ۵-۳ دقیقه به راه انداخت.

اشتباه گرفتن غش کردن یا سایر علل

از دست دادن هوشیاری با ایست قلبی.

 

برای مداوای هر چه سریعتر ایست قلبی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

پیش از آغاز احیای قلبی ریوی، نبض بیمار را در گردن بررسی کنید. به همراه اعضای خانواده تان، احیای قلبی ریوی (CPR) را فرا بگیرید. برای اطلاعات بیشتر با نزدیکترین مرکز بهداشتی یا بیمارستان تماس حاصل کنید. با فراگیری احیای قلبی- ریوی ممکن است بتوانید جان یک نفر را در آینده نجات دهید. اگر مشکل قلبی دارید، یا در خطر بروز مشکل قلبی هستید، یک گردن آویز با دست بند مخصوص همراه داشته باشید تا در مواقع اورژانس بتوان به سرعت به مشکل شما پی برد.

 

آیا دارویی برای درمان ایست قلبی وجود دارد؟

پس از اینکه با احیای قلبی ریوی ضربان قلب برگشت، از اکسیژن اگر در دسترس است، استفاده کنید (اکسیژن اورژانس ممکن است در مغازه جوشکاران موجود باشد). دارو برای درمان علت زمینه ساز ایست قلبی، پس از اینکه فاز بحرانی سپری شد، تجویز می شود.

 

مهمترین فعالیت بیمار در زمان ابتلا به ایست قلبی چیست؟

فعالیت ها باید تدریجا از سر گرفته شوند. فعالیت جنسی و رانندگی پس از موافقت پزشک می توانند آغاز شوند.

 

آیا رژیم غذایی خاصی جهت درمان ایست قلبی وجود دارد؟

به فردی که علایم ایست قلبی دارد، مایعات یا غذا ندهید. بیمار ممکن است خفه شود.

 

 در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر فرد بیهوش است و نفس نمی کشد: شماره اورژانس را برای کمک یا آمبولانس بگیرید. اگر قربانی کودک است، یک دقیقه عملیات احیا را انجام دهید، سپس اورژانس را بگیرید. برای کمک فریاد بزنید. قربانی را ترک نکنید. فورا تنفس دهان به دهان را آغاز کنید. اگر قلب ضربان ندارد، ماساژ قلبی بدهید. عملیات احیا را تا زمان رسیدن کمک، ادامه دهید.

 

 

گرفتگی رگها (آترواسکلروز) چیست؟

آترواسکلروز یا تصلب شرایین عبارت است از یک گونه بسیار شایع از تصلب شرایین که طی آن رسوباتی به نام پلاک در دیواره رگهایی که خون حاوی اکسیژن و سایر مواد مغذی را از قلب به سایر بخش های بدن می برند، تشکیل می شوند.

آترواسکلروز می تواند باعث آسیب کلیوی، کاهش خونرسانی به مغز و اندام ها و بیماری رگهای قلبی شود. آترواسکلروز یکی از علل عمده سکته مغزی و قلبی است. شروع آن می تواند در سی و چند سالگی باشد. شیوع آن تا سن 45 سالگی در مردان بیشتر است. اما پس از یائسگی، شیوع آن در زنان افزایش می یابد.

 

مهمترین علایم شایع گرفتگی رگها کدامند؟

تا زمانی که آترواسکلروز به مراحل پیشرفته نرسیده باشد، اغلب بدون علامت است. بروز علایم بستگی به این دارد که خونرسانی کدام قسمت بدن کم شده و شدت و گسترش بیماری در چه حد است.

 

گرفتگی عضله، وقتی که رگهای پا درگیر شده باشد؛ آنژین صدری یا حمله قلبی، وقتی رگ های قلبی درگیر شده باشند؛ سکته مغزی یا کاهش ناگهانی و موقت خونرسانی به مغز، اما بدون بروز سکته، در صورتی که رگهایی که به گردن و سپس مغز می روند، درگیر شده باشند.

 

علل بوجود آمدن گرفتگی رگها چیست؟

تکه های بافت چربی دار، که حاوی لیپوپروتئین کم چگال همان کلسترول بد هستند و به دیواره سرخرگ آسیب می رسانند، اغلب در محل اتصال و انشعاب سرخرگها رسوب می کنند. تشکیل این رسوبات شاید حتی در اوایل جوانی آغاز شود. بافت پوشاننده دیواره داخلی سرخرگ در این نقاط اتصال و انشعاب، مواد چربی موجود در خون را به دام می افکند. با تجمع مواد چربی، انعطاف پذیری سرخرگ کم و فضای داخلی آن تنگ تر می شود. در نتیجه جریان خون مشکل پیدا می کند. از طرفی این رسوبات ممکن است شکاف بردارند یا پاره شوند و روی آنها لخته خونی تشکیل شود که در نتیجه، رگ مسدود می شود. 

 

چه عواملی خطر ابتلای افراد به گرفتگی رگها را بیشتر می کند؟

فشار خون بالا، کلسترول بالا (بالا بودن غلظت لیپوپروتئین کم چگال (کلسترول بد و پایین بودن غلظت لیپوپروتئین پرچگال کلسترول خوب)، سن بالای 60 سال، جنس مذکر ، استرس، دیابت شیرین (مرض قند)، چاقی، کم تحرکی، سیگار کشیدن، تغذیه نامناسب (خوردن چربی و کلسترول به مقدار زیاد) و سابقه خانوادگی آترواسکلروز. 

 

آیا روشی برای پیشگیری از مبتلا شدن به گرفتگی رگها وجود دارد؟

ترک سیگار توصیه هایی که در قسمت رژیم غذایی آمده است را رعایت کنید. کودکان و نوجوانانی که والدین آنها دچار آترواسکلروز هستند نیز از رژیم کم چربی، سود خواهند برد. به طور منظم ورزش کنید.

حتی المقدور استرس را کاهش دهید و به سطح قابل کنترل برسانید. اگر دیابت یا فشار خون بالا دارید، برنامه درمانی مربوطه را به دقت رعایت کنید. 

 

آیا این بیماری علاج پذیر است؟

این بیماری در حال حاضر علاج ناپذیر است. اما به تازگی گزارشات زیادی رسیده مبنی بر این که درمان مجدانه عوامل خطر ساز این بیماری، می تواند تا حدی انسداد را کاهش دهد. بدون درمان، عوارضی پدید خواهند آمد که نهایتا به مرگ منتهی خواهند شد. تحقیقات در زمینه علل و روش های درمانی این بیماری ادامه دارند.

 

مهمترین عوارض احتمالی فرد پس از ابتلا به گرفتگی رگها کدامند؟

  • سکته قلبی
  • بیماری کلیوی
  • سکته مغزی
  • نارسایی احتقانی قلب
  • نارسایی احتقانی
  • قلب مرگ ناگهانی

 

برای مداوای هرچه سریعتر گرفتگی رگها چه کارهایی باید انجام دهیم؟

آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد: نوار قلب، آزمون ورزش، آزمایش خون از نظر کلسترول کلی خوب و بد)، قند خون و نیز عکس برداری از قفسه سینه و عروق، ترک سیگار.

برای بعضی از بیماران که خطر در مورد آنها زیاد است، جراحی انجام می شود: باز کردن رگ با بادکنک های مخصوص در مورد رگهای تنگ شده؛ و سایر روش های جراحی مانند تعویض رگ بیمار با سیاهرگ یا رگهای مصنوعی.

 

آیا دارویی برای درمان گرفتگی رگها وجود دارد؟

به دلیل اینکه کار از کار گذشته و آسیب قبلا وارد شده است هیچ داروی رضایت بخشی برای درمان آترواسکلروز وجود ندارد. در تحقیقات اخیر مشخص شده است که پایین آوردن سطح کلسترول در کسانی که کلسترول خونشان بالا است، می تواند طول عمر را افزایش دهد. اگر شما علایم یک اختلال ناشی از آترواسکلروز را دارید، و رژیم غذایی و ورزش در کاهش کلسترول مؤثر واقع نشده باشند، شاید برای شما داروهای ضد چربی تجویز شود.

برای درمان مشکلات همراه آترواسکلروز (مثلا فشار خون بالا، با بی نظمی های ضربان قلب) ممکن است تجویز داروهای دیگر ضروری باشد. در برخی تحقیقات مشخص شده است که آسپیرین و ویتامین E ممکن است خطر سکته قلبی را کاهش دهند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا تجویز آنها برای شما لازم است یا خیر مشورت کنید. 

 

مهمترین فعالیت بیمار در زمان ابتلا به گرفتگی رگها چیست؟

معمولا محدودیتی برای آن وجود ندارد. البته میزان فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بستگی به وضعیت عمومی سلامت و وجود بیماری های دیگر دارد.

 

آیا رژیم غذایی خاصی جهت درمان گرفتگی رگها وجود دارد؟

رژیم غذایی باید کم چرب، کم نمک و پرفیبر باشد. مصرف غلات، میوه ها و سبزیجات تازه را افزایش دهید. 

 

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای عوامل خطر بروز آترواسکلروز هستید و تمایل دارید از این بیماری پیشگیری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید