مقاله ها

استرس و اضطراب چیست؟

استرس

 استرس چیست؟

استرس عبارت است از واکنش های فیزیکی، ذهنی و عاطفی که در نتیجه تغییرات و نیازهای زندگی فرد، تجربه می شوند. تغییرات می توانند بزرگ یا کوچک باشند. پاسخ افراد به تغییرات زندگی متفاوت است. استرس مثبت می تواند یک انگیزش دهنده باشد؛ در حالی که استرس منفی می تواند در زمانی که این تغییرات و نیازها، فرد را شکست می دهند، ایجاد شود.

 

مهمترین علایم شایع استرس کدامند؟

علایم شایع فیزیکی:

گرفتگی عضلانی، سردرد، درد قفسه سینه، ناراحتی معده، اسهال یا یبوست، افزایش ضربان قلب، دستهای سرد و مرطوب، خستگی، تعریق شدید، بثورات، تنفس سریع، لرز، تیک، تحریک پذیری، کم اشتهایی یا بی اشتهایی، ضعف، احساس خستگی، گیجی.

 

علایم شایع عاطفی:

عصبانیت، اعتماد به نفس پایین، افسردگی، بی تفاوتی، تحریک پذیری، ترس و پاسخ های هراسی، اشکال در تمرکز، احساس گناهکاری، نگرانی، بی قراری، اضطراب و وحشت. 

 

علایم شایع رفتاری: سوء مصرف الکل یا مواد مخدر، افزایش مصرف سیگار، اختلالات خواب، پرخوری، کاهش حافظه و منگی.

 

علل بوجود آمدن استرس چیست؟

بدن در یک موقعیت پراسترس با افزایش تولید هورمون های خاصی جواب می دهد که باعث تغییراتی در ضربان قلب، فشار خون، متابولیسم و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری فیزیکی می گردد.

 

چه عواملی خطر ابتلای افراد به استرس را بیشتر می کند؟

تغییر در شیوه زندگی و اختلال در امور روزمره طبیعی شخص که می تواند استرس ایجاد کند. برخی از علل شایع استرس عبارتند از:

مرگ اخیر فرد مورد علاقه (همسر، کودک، دوست)

از دست دادن هر چیزی که برای فرد ارزشمند باشد.

آسیبها یا بیماری های شدید.

اخراج شدن یا تغییر شغل.

نقل مکان کردن به یک شهر یا استان جدید.

مشکلات جنسی بین فرد و شریک جنسی او.

ورشکستگی مالی یا مقروض شدن شدید مثلا به خاطر خرید یک خانه جدید.

تعارض مدام بین فرد و یکی از اعضای خانواده، دوست نزدیکی با همکار.

خستگی دایمی ناشی از استراحت، خواب یا تفریح ناکافی.

 

آیا روشی برای پیشگیری از مبتلا شدن به استرس وجود دارد؟

برای کمک به پیشگیری از استرس منفی، به آن دسته از امور زندگی بپردازید که می توانید از عهده آنها برآیید. از آنجا که همیشه نمی توان جلوی استرس را گرفت، روش هایی را یاد بگیرید که برای حفاظت از سلامت ذهنی و فیزیکی خود، سازگار شوید. با مطالعه مقالات و کتب، در مورد استرس به خود آموزش دهید.

 

آیا درمان این بیماری به راحتی انجام می گیرد؟

معمولا با درمان توسط خود یا درمان تخصصی بهبود می یابد.

 

مهمترین عوارض احتمالی فرد پس از ابتلا به استرس کدامند؟

استرس مزمن می تواند در بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت شامل حوادث، آرتریت، آسم، سرطان، سرماخوردگی، کولیت، دیابت، اختلالات غدد درون ریز، ا خستگی، سردرد، کمردرد، مشکلات گوارشی، اختلالات پوستی، بیماری قلبی، فشار خون بالا، بی خوابی، دردهای عضلانی، اختلال کار کرد جنسی و زخم ها نقش بازی کند.

 

برای مداوای هر چه سریعتر استرس چه کارهایی باید انجام دهیم؟

آزمونهای تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

مشاهده علایم توسط خود شما شرح حال طبی و معاینه فیزیکی به وسیله یک پزشک در صورت لزوم برخی از روش هایی که به کاهش استرس کمک می کنند، به شرح زیر هستند:

یک روش را یاد بگیرید و به طور منظم و در صورت امکان هر روز آن را تمرین کنید. روش های بسیاری وجود دارند. به مدت کوتاهی از هر وضعیت پر استرسی که در طول روز به آن بر می خورید، دور شوید.

یک روش سفت و شل کننده عضلات را یاد بگیرید و آن را تمرین کنید. از آوردن مشکلات خود به خانه یا بستر خودداری کنید. در پایان روز، دقایقی را به مرور تک تک تجارب كل روز اختصاص دهید به طوری که انگار یک نوار را مجددا گوش می دهید. تمام عواطف منفی را که متحمل شده اید (عصبانیت، احساس عدم امنیت یا اضطراب از خود ابرهانید. از کلیه انرژی ها یا عواطف خوب (افكار عاشقانه، ستایش، احساسات خوب در مورد کار یا خودتان لذت ببرید. در مورد کارهای ناتمام تصمیمی اتخاذ کنید و تنش ذهنی یا عضلانی را رها کنید. هم اکنون برای یک خواب آرامش بخش و بهبود دهنده عواطف آماده هستید. 

 

آیا دارویی برای درمان استرس وجود دارد؟

پزشک شما ممکن است به مدت کوتاهی برای شما داروی آرام بخش با ضد افسردگی تجویز کند. 

 

مهمترین فعالیت بیمار در زمان ابتلا به استرس چیست؟

یک برنامه ورزشی اتخاذ کنید. افرادی که در وضعیت فیزیکی خوبی به سر می برند، به احتمال کمتری به عوارض منفی استرس مبتلا می شوند. 

 

آیا رژیم غذایی خاصی جهت درمان استرس وجود دارد؟

یک رژیم غذایی طبیعی و کاملا متعادل اتخاذ کنید. مکمل های ویتامینی ممکن است توصیه شوند. 

 

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار مشکلات ناشی استرس باشید.

 

اضطراب چیست؟

اضطراب عبارت است از یک احساس ناراحت کننده و مبهم از ترس، وحشت یا خطر با منشای ناشناخته که بر فرد مستولی می گردد. برای بعضی از افراد این حالت ممکن است ناگهانی روی دهد و بر طرف شود، اما برای بعضی دیگر این حالت به صورت مزمن در می آید. اضطراب از نظر علمی چندین نوع دارد: اضطراب حاد ناشی از موقعیتی خاص، اختلال در تطابق یافتن با شرایط تازه، اختلال اضطرابی عمومی شده، اختلال هراس، اختلال تنش زای پس از حادثه، ترس مرض گونه و اختلال وسواسی – جبری.

 

مهمترین علایم شایع اضطراب کدامند؟

احساس اینکه یک اتفاق نامطلوب یا زیانبار به زودی رخ خواهد داد، خشک شدن دهان، مشکل در بلع یا خشونت صدا، تند شدن تنفس و ضربان قلب، تپش قلب، حالت لرزش یا پرش عضلات، انقباض عضلات، سردرد، کمردرد، عرق کردن، مشکل در تمرکز، منگی یا غش، تهوع، اسهال، کاهش وزن، خواب آلودگی، تحریک پذیری، خستگی، کابوس مشکل در حافظه و ناتوانی جنسی.

 

علل بوجود آمدن اضطراب چیست؟

فعال شدن مکانیسم های دفاعی بدن برای مبارزه با فرار. ترشح آدرنالین از غدد فوق کلیوی افزایش می یابد و موادی که از تجزیه آدرنالین در بدن جمع می شوند (کاتکول آمین ها) نهایتا بخش های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می دهند. تلاش برای پرهیز از اضطراب، خود موجب اضطراب بیشتر می شود.

 

چه عواملی خطر ابتلای افراد به اضطراب را بیشتر می کند؟

استرس با هر منشاء ( مثلا مشکلات اجتماعی یا مالی)، سابقه خانوادگی اضطراب، خستگی یا کار زیاد، وقوع مجدد موقعیت هایی که قبلا استرس زا بوده اند یاطی آنها به فرد آسیب رسیده است، بیماری جسمانی، تکامل طلبی غیر منطقی و ترک اعتیاد یا الكل.

 

آیا روشی برای پیشگیری از مبتلا شدن به اضطراب وجود دارد؟

از روش های کسب آرامش یا مراقبه برای کاهش استرس بهره بگیرید. به فکر تغییر شیوه زندگی خود باشید تا استرس کاهش یابد.

 

آیا درمان این بیماری به راحتی انجام می گیرد؟

اظطراب عمومی شده را میتوان با درمان کنترل کرد. غلبه کردن بر اضطراب اغلب موجبات زندگی بهتر و رضایت بخش تری را فراهم می آورد.

 

مهمترین عوارض احتمالی فرد پس از ابتلا به اضطراب کدامند؟

روز اختلال در روابط اجتماعی و شغلی، افزایش ناگهانی میزان اضطراب ممکن است موجب بروز حمله هراس و فرار از موقعیت شود. وابستگی به داروها و نامنظمی ضربان قلب.

 

برای مداوای هرچه سریعتر اضطراب چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بهتر است تحت بررسی و درمان از نظر موارد خاص تهدید کننده یا منشاء استرس  که در ناخودآگاه شما است ولی وجود دارد، قرار بگیرید. به فراگیری روش های کاهش انقباض ناخودآگاه عضلانس مثل بازخورد زیستی و روش های کسب آرامش بپردازید. به ورزش هوازی (آئروبیک) به طور منظم بپردازید تا روح و جسمی آماده داشته باشید.

 

آیا دارویی برای درمان اضطراب وجود دارد؟

امکان دارد داروهای ضد اضطراب مثل بنزودیازپین ها برای مدتی کوتاه تجویز شوند. امکان دارد از داروهای ضد افسردگی برای اختلال هراس استفاده شود.

 

مهمترین فعالیت بیمار در زمان ابتلا به اضطراب چیست؟

فعالیت خود را در زمان ابتلا به این بیماری حفظ کنید. فعالیت بدنی به کاهش اضطراب کمک می کند.

 

آیا رژیم غذایی خاصی جهت درمان اضطراب وجود دارد؟

هیچ نوع رژیم خاصی توصیه نمی شود. تنها باید از کافئین و سایر مواد تحریک کننده و نیز الکل پرهیز کرد. 

 

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم اضطراب را دارید و خود درمانی نتیجه ای نداده است.

اگر شما دچار احساس ناگهانی هراس بیش از حد شده اید. اگر دچار علایم جدید و بدون توجیه شده اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید