تجهیزات پزشکی حرفه ای

آشنای با یونیت دندان پزشکی و اجزای آن

در این مقاله شما میتوانید با یونیت دندان پزشکی بعنوان یکی از تجهیزات پرکاربرد دندان پزشکی اشنا شوید و این که بدانیدهر کدام از این قطعات دارای چه اجزای دیگری میباشند و عملکرد هر کدام مختصر و مفید شرح داده شده است.

همان طور که میدانید تجهیزات دندانپزشکی شامل طیف وسیع میباشد که ما در این جا شما را با آین تجهیزات آشنا میکنیم و در این مطلب شما با اکثریت این تجهیزات آشنا میشوید.

اجزای دندان پزشکی شامل موارد زیر میباشد :

1-کمپرسور

2-یونیت و صندلی

3-آمالگاتور

4-کاویترون( دستگاه جرم گیر دندان)

5- لایت کیور (نور سرد)

6- اینسترومنت ها ( شامل : توربین – ایرموتور – میکروموتور -پور آر – آب و هوا – هندپیس – آنگل -ایر اسکلر)

7- رادیولوژی (تک دندان )

8- موتور اویز

9- تابوره

10- استریلیزاتور

11-و غیره……

یونیت دندان پزشکی و صندلی :

هر یونیت از چهار قسمت تشکیل شده است :

1-صندلی

2- جهبه باکس

3- چراغ روشن

4- کراشوار (لیوان پر کن – دستشویی و ساکشن )

صندلی دندان پزشکی :

محلی است که بیمار از ناحیه دندان یا لثه دچار مشکل گردیده است روی آن قرار میگیرد .این صندلی طوری طراحی گردیده است که دندان پزشک تسلط کامل بر روی بیمار دارد و همچنین از انتشار عفونت به دهان بیمار را به حد اکثر میرساند .

سطح یونیت باید طوری طراحی شده باشد که صیقلی شده و صاف باشد که بتوان به راحتی آن را ضد عفونی کرد و تحت تاثیر مواد ضد عفونی رنگ آن خراب نشود . (به همین دلیل یونیت های که سطح ان پوخته شده باشند مناسب تر هستند )و به همین منظور برای جلو گیری از عفونت استفاده از غلاف های یک بار مصرف برای اینسترومنت ها توصیه می شود. البته قابل ذکر است که در بعضی از یونیت های دندان پزشکی خود شامل منبع جداگانه از مواد ضد عفونی کننده می باشند .

همه یونیت های دندانپزشکی دارای پایه های هستند که چراغ دندانپزشکی روی آن قرار دارد و همچنین یونیت ها دارای ورودهای آب و هوا و خروجی فاضلاب میباشند. زیرا اب و هوا جهت راه اندازی اینسترونت ها ، پوآر، کویترون، ساکشن کراشوار و دوش آب لیوان استفاده می شود .

چراغ یونیت :

مقدار لازم نوررا برای کار دندانپزشک فراهم میکند که ویژگی این نور باید سرد، سفید، و بدون سایه باشد .

و تا حد زیادی باید در مقابل با آب مقاوم باشد .و این که شدت نور در یونیت حد زیادی بستگی به نوع و جنس

شیشه منعکس کننده دارد که در پشت لامپ قرار گرفته است.و شما به راحتی میتوانید شدت این نور را تنظیم کنید که غالبا شدت نور ببین 24000 تا 8000 قابل تنظیم است .

نکته: بهترین نور برای فضای دهان، نور ساطع شده از لامپ های کوارتز و هالوژن میباشد .

از آن جای که لامپ های یونیت از جنس کوارتز و هالوژن میباشند باید دقت کرد که هنگام تعویض از دست زدن به حباب

لامپ جدا خود داری شود .به دلیل این که سدیم موجود در پوست دست جذب لامپ های کوارتز و هالوژن ها می شود و باعث کاهش طول عمر لامپ میشود .

کاسه کراشوار و دوش آب لیوان:

کاسه کراشوار معمولا از جنس سرامیک یا پلاستیک ..میباشد و باید کیفیت کاسه کراشوار به گونه باشد که زمان استفاده از مواد دندان پزشکی و مواد های ضد عفونی کننده رنگ آن عوض نشود و همچنین گودی ان باید به گونه باشد که زمان تخلیه آب دهان اطراف آن خونی نشود .و این که کاسه کراشور باید دارای فاضلاب مناسبی باشد.

و همچنین باید دارای یک دوش آب باشد که بتوان بعد از اتمام کار بیمار بتواند دهانش را بشوید .آب کراشوار میتواند مستقیم از آب شیر تامین شود یا از طریق منبع ذخیره آب تا مین شود و می توان مدت ریزش آب را برنامه ریزی کرد .

که این کار جهت اتلاف آب  بسیار مناسب میباشد .

کاویترون (دستگاه جرم گیر دندان)

از این دستگاه برای از بین بردن پلاکت ها و لکه های ناشی از فعالیت های باکتری ها روی دندان ناشی شده است استفاده میشود.

 از ویژگی های بارز این دستگاه کاویترون نسبت به دستگاه های میتوان خون ریزی کمتر، تاثیر بیشتر،  اسیب رسیدن کم تر به دندان ها را نام برد.

دستگاه جرم گیر دندان

لایت کیور:

برای استریل نمون قلم هیچ گاه نباید آن را در برابر حرارت خشک کرد بلکه باید از روش های اتو کلا یا مواد استریل کننده آن را خشک کرد .

اجرای داخل دستگاه لایت کیور شامل موارد زیر میباشند :

1- برد الکترونیکی کنترل جریان نور

2- ترانس تبدیل ولتاژ

3-لامپ هالوژنتیک

4- کابل یا شلینک هدایت نور

5- هندپیس

6- رفکلتور

7- کلید های خاموش و روشن گننده دستگاه

8- سوئیچ های سیگنال

رادیو گرافی تک دندان /پری اپیکال

نوعی دستگاه رادیو گرافی است که میتواند عکس دقیقه از یک دندان تا چند دندان شما را تهیه کند به گونه ای که میتوانند مقدار آسیب دیدگی و بافت های اطراف آن را نشان دهد.

عنوان از اپیکال این است که وجود ضایع در اطراف نوک ریشه یا آپکس به خوبی استخوانی اطراف دندان را نشان دهد و همچنین از این روش برای نشان دادن پوسیدگی ببین دندانی و لب ها استفاده میشود.

فروشگاه اینترنتی و تجهیزات پزشکی وآزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیشنهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست. شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید . محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید پس همین حالا اقدام کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید