تجهیزات پزشکی حرفه ای

آشنایی با هود آزمایشگاهی

از هود آزمایشگاهی چه می‌دانید؟ بنابر چه ضرورتی وجود هود آزمایشگاهی در آزمایشگاه‌ها لازم است؟ اگر قصد خرید هود برای آزمایشگاهتان دارید، قبل از هر اقدامی لازم است این مقاله را به دقت بخوانید.

هود آزمایشگاهی چیست؟

یکی از ابزارهای پر کاربرد محیط آزمایشگاهی، هود است. هود آزمایشگاهی به این دلیل ضروری است که سبب حفظ جان کارکنان آزمایشگاه، حفظ نمونه مورد آزمایش و حفاظت از تجهیزات آزمایشگاهی می‌شود چون نقش مهمی در تهویه مناسب محیط دارد.(هود آزمایشگاهی یکی از انواع تجهیزات آزمایشگاهی برای حفاظت از اپراتور آزمایشگاه و محیط آزمایشگاه از عوامل شیمیائی، میکروبی، بخارات اسیدی و سوزاننده‌ها و قلیا و سایر بخارات بیهوش‌کننده و بی حس کننده حاصل از فعل و انفعالات شیمیائی و یا حلال‌ها و مواد سرطان‌زا طراحی و ساخته شده است. همچنین برای مکش ذرات معلق در هوا و گاها تهویه و ضد عفونی کردن فضای کابین و محفظه مورد استفاده قرار می‌گیرند.  کار تهویه در آزمایشگاه‌های مختلف، متفاومت است مثلا در آزمایشگاه‌های مواد رادیواکتیو، شیمیایی و بیولوژیک این کار متفاوت می‌باشد. با این کار از نمونه و محیط محافظت می‌شود. دستگاه هود ازمایشگاهی کاربر را از انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها، انگل‌ها و… که سم تولید می‌کنند و کاربر را تهدید می‌کنند حفظ می‌کند. این کار را به کمک مکش‌هایی که در لوله‌های تخلیه هوا دارند، انجام می‌دهند منبع: https://rashnolab.com/).

هود آزمایشگاهی چیست؟

(سیستم عملکرد هودها به این صورت است که هوای آلوده یا بخارات مضر را به طور مستقیم از طریق یک مجرای اختصاصی یا به کمک ارتباط با سیستم تخلیه مرکزی آزمایشگاه به فضای خارج آن انتقال می‌دهند. دو جزء مهم این سیستم، لوله‌هایی هستند که هوای آلوده از داخل آن‌ها جریان پیدا می‌کند و فن یا دمنده‌هایی که برای جابجا کردن هوای آلوده درون لوله‌ها استفاده می‌شوند. انتخاب، نصب و نگهداری فن‌ها، دمنده‌ها و لوله‌ها وابسته به نوع هودهای بخارات شیمیایی در آزمایشگاه است و باید به صورت جداگانه بررسی و تعیین شوند. فن‌هایی که با مواد بسیار سمی یا مواد خورنده یا قابل اشتعال کار می‌کنند نباید نزدیک به مناطق مسکونی یا ساختمان قرار داده شوند و باید تا حد امکان نزدیک به نقطه تخلیه به اتمسفر معمولا روی پشت بام قرار داده شوند منبع : https://shimiazma.ir/).

انواع هود آزمایشگاهی

هودهای آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند که بنا بر محیط و آلاینده های موجود در آن متفاوت هستند.

هود شیمیایی چیست؟

  • هود شیمیایی

برای تهویه در محیط های کار با مواد کارسینوژن، مواد رادیواکتیو و مواد شیمیائی سمی کاربرد دارد. این نوع هود دارای محفظه‌ای جهت آزمایشات، فن جهت مکش و همچنین کابینتی جهت نگهداری مواد شیمیایی می‌باشند. این دستگاه هوای آلوده و کثیف را به سمت سیستم تخلیه مرکزی می‌برد و آن را به بیرون انتقال می‌دهد. هود شیمیایی مناسب است برای مکش دود و بخارهای حاصل از آزمایشات و احتراق مواد شیمیایی که این بخارها را  به بیرون از فضای آزمایشگاه منتقل می‌کند این دستگاه شامل  نوعی فن برای مکش است همچنین دارای کابینتی برای نگهداری مواد شیمیایی. این سیستم باید در هر ساعت بطور کامل ۴ تا ۱۲ مرتبه هوای آزمایشگاه را عوض می‌کند.

  • هود کانوپی

فن هودهای کانوپی باید در فضای خارج از آزمایشگاه جهت قرارگیری فن تعبیه نمود چون فن این نوع هود را نمی‌توان برروی هود سوار کرد.

هود لامینار

  • هود لامینار ( بیولوژیک )

وسیله‌ای است که هوای دارای عوامل عفونی را به کمک حرارت، اشعه UV و یا با استفاده از فیلترهای HEPA استریل می‌کند. هود بیولوژیک در یک فضای بسته برای محافظت کاربر از آیروسل‌ها و ذرات حاصل از مواد بیماری‌زا وعفونی به کار گرفته می‌شود چون دارای فیلترهایی قوی است، فیلترهای High Efficiency Particulate Air) HEPA) اجازه عبور به ذرات بزرگتر از ۰٫۳mm را نمی‌دهد چون در تهویه جریان لایه‌ای در آزمایشگاه‌های کشت سلولی و مواد بیماری‌زای انسانی، کشت بافت و تومور و بکار گیری مواد سمی مورد استفاده در شیمی درمانی، کاربرد دارد.

  • هود میکروبی

مخصوص تهویه هوای آزمایشگاه میکروبیولوژیکی است. هود میکروبی یا هودهای لامینار جهت کشت بافت یا تومور و سلول مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع هود هم مانند هود شیمیایی دارای کابین کابین و بدون کابین است. معمولا بدون کابین آن کاربرد دارد. 

هود بازویی متحرک

  • هود مفصلی ( بازویی )

هودهای مفصلی با بازویی با استفاده از بازوها و مفصل‌های موجود در آنها قابلیت جابجایی در فضای آزمایشگاه تا متراژ معینی را دارند.

هودهای بازویی و یا مفصلی هم با استفاده از بازوها و مفصل هایی که در آن وجود دارد قابلیت جابه‌جایی در کل فضای آزمایشگاه را دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید