تجهیزات پزشکی حرفه ای

آشنایی با انواع محلول ضد عفونی کننده ابزار پزشکی

ضد عفونی کننده تجهیزات پزشکی یک عامل بسیار مهم برای تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی است .زیرا آلوده بودن تجهیزات پزشکی  سالیانه موجب موارد بسیاری از عفونتهای بیمارستانی میشوند،  جهت جلوگیری از این موارد هدف باید نابودی تمام میکروارگانیسمهای زنده میباشد؛ در مواردی که نابودی تمام آنها امکانپذیر نباشد باید تعداد میکروارگانیسمها حتی المقدور کاهش داده شود به عبارت دیگر بار میکربی وسایل و ابزار مورد استفاده برای بیمار کم شود. برای اینکار پاکسازی ابزار و گندزدایی از اهمیت خاصی برخوردار است. برای گندزدایی باید در مورد گندزداها اطلاعات کافی بدست آورده و  همچنین برای گندزدایی باید نوع وسایلی که گندزدایی شوند نیز بخوبی بشناسید. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش‌های استریل و ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی، مزایا و معایب هر یک از آن‌ها و تجهیزات مورد استفاده برای انجام این کار بیشتر آشنا کنیم.

 

ضد عفونی کننده تجهیزات پزشکی

 

ضد عفونی کننده تجهیزات پزشکی چیست ؟

آلودگی زدایی به کلیه فرایندهای ایمن کردن یک وسیله آلوده شامل پروسه های مرتبط با پاکسازی، ضد عفونی و اسنریلیزاسیون اطالق میگردد.که طی آن از مرحله نخست تا مرحله آخر صورت میگیرد.

مزایای ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی:

برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی و میکروبی لازم است که تمام مراکز درمانی و بیمارستان‌ها همچنین دندانپزشکی ها  از یک استراتژی مبارزه با عوامل میکروبی به ترتیب زیر استفاده کنند:

1 -تمیز کردن:

کاری است که لازم است همیشه قبل از استریلیزه کردن و گندزدایی در عفونت‌های سطح بالا انجام شود.

2گندزدایی:

مرحله دوم  مرحله گندزدایی است که می‌تواند با استفاده از مواد شیمیایی و هر محلول ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی برای از بین بردن باکتری‌های بدون دیواره انجام شود.

3-استریلیزه کردن:

چندین روش برای استریلیزه کردن و از بین بردن میکروارگانیسم‌های عامل بیماری مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها استفاده کنید.

 

میکروب 

 

 برخی از مهم‌ترین روش‌های ضد عفونی تجهیزات پزشکی شامل موارد زیراند:

1.استریلیزاسیون با بخار:

بیشتر مراکز درمانی از یک دستگاه ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی بر پایه بخار به نام اتوکلاو استفاده می‌کنند.  به این معنا است که بخار می‌تواند بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در پزشکی را ضد عفونی کند و به طور معمول بهترین روش  و رایج‌ترین گزینه برای انجام ضد عفونی کردن مراکز درمانی به حساب می آید. این روش که بر مبنای استفاده از فشار و بخار گرم است، می‌تواند موجب از بین رفتن تمام میکروارگانیسم‌های روی یک جسم شود و تنها در صورتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد که آن وسایل یا مواد ……به گرما حساس باشند .

 

2. استریلیزاسیون حرارت خشک:

همان طور که قبلا گفتیم بعضی از وسایل را این امکان برایشان فراهم نیست که با استفاده ازاستریلیزاسیون با بخار ضد عفونی شوند، گزینه منطقی بعدی استفاده از حرارت خشک است. در این روش اغلب از یک دستگاه ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی به نام مه پاش یا فوگر استفاده می‌شود که می‌تواند با اعمال دمای حدود 340 درجه فارنهایت میکروارگانیسم‌های موجود در محیط را به طور کامل از بین ببرد.

  1. استریلیزاسیون شیمیایی:

گاه به دلیل بالا بودن قیمت دستگاه ضدعفونی کننده برخی ترجیح می‌دهند تا از محلول‌های مخصوص برای انجام این کار استفاده کنند اما واقعیت این است که خرید یک دستگاه ضد عفونی کننده به نوعی سرمایه‌گذاری و صرفه جویی در هزینه‌ها محسوب می‌شود و معمولا هم خطرات کمتری برای سلامتی به دنبال دارد. به طور کلی برخی از محلول ضدعفونی کننده تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی عبارتند از:

  • اوزون
  • اتیلن اکساید
  • هیدروژن پراکسید
  • محلول‌های سفید کننده

مواد شیمیایی گفته شده توانایی این را دارند که طیف وسیعی از پاتوژن‌ها را از بین ببرند اما دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند برای انسان مضر باشند. در این روش تجهیزات برای مدت زمان مشخصی داخل محلول ضد عفونی کننده فرو برده می‌شوند تا عوامل بیماریزا از بین بروند، سپس آن‌ها را با استفاده از آب شستشو می‌دهند و اجازه داده می‌شود تا خشک شوند. این روش ضد عفونی برای مواد بیولوژیکی، فیبرهای نوری و سایر مواد حساس مناسب نیست.

  1. دستگاه ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی پلاسما:

این روش ضد عفونی برای زمانی توصیه می‌شود که وسایل پزشکی نسبت به گرما حساس‌اند. در این روش از پراکسید هیدروژن یا برخی دیگر از انواع استریل کننده‌ها که به همراه پلاسما درون یک محفظه قرار گرفته‌اند با درجه حرارت و فشار پایین استفاده می‌شود که هر گونه میکروارگانیسمی را روی تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی از بین می‌برد. اگر چه از نظر قیمت دستگاه ضدعفونی کننده این روش تقریبا هزینه‌بر است اما برای تجهیزات و ابزارهایی که به گرما و رطوبت حساس‌اند، بسیار کارآمد است و گزینه‌ای عالی به شمار می‌آید.

  1. پرتودهی:

روش دیگری که با سایر روش‌های ضد عفونی مانند محلول ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی، استفاده از بخار خشک و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد پرتودهی با استفاده از اشعه‌هایی چون ماوراءبنفش و گاما است که در آن ابزارها و تجهیزات از زیر تابش اشعه رد می‌شوند و بدین ترتیب به طور کامل از هر گونه میکروارگانیسمی پاک می‌شوند. از مزایای این روش می‌توان به سرعت بالا در از بین بردن موجودات زنده اشاره کرد. از سوی دیگر پرتودهی به هیچ عنوان برای استریل کردن مواد آلی و سطوح غیرقابل نفوذ مناسب نیست و روی تمام اشیا تاثیر یکسان ندارد.

 

روش ضد عفونی

فروشگاه اینترنتی  تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیشنهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانیدقبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید