تجهیزات پزشکی حرفه ای

آشنائی با انواع میکروسکوپ و نحوه کار با آن

 انواع میکروسکوپ یکی  دیگر از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی برای دیدن نمونه ها و بزرگ نمایی بسیار بالا است همه میکروسکوپ ها بر اساس طول موج و نور متفاوت کار میکند و معمولا عدسی به کار رفته در میکروسکوپ ها از نوع همگرا میباشند .میکروسکوپ ها شامل پایه، لوله، و عدسی های شی میباشند و کاربردهای زیادی در بخش های آزمایشگاه های گیاه شناسی، دامپزشکی، علوم و زیستی و حتی در متالوژی دارد. در این مقاله توضیحات کامل در مورد این که میکروسکوپ چیست؟ و چه پیشرفت های با گذر زمان در میکروسکوپ ها ایجاد شده است و همچنین کاربرد های آن و انواع میکروسکوپ های موجود توضیح داده شده است .

 

میکروسکوپ

با توجه به گسترش روزافزون میکروسکوپ ها در شاخه های مختلف مانند علوم پزشکی و صنعت هر روزه شاهد پیشرفت در صنعت میکروسکوپ ها می باشیم این پیشرفت ها شامل :

1-پیشرفت در طراحی اجزای میکانیکی

2-پایداری استحکام

3-راحتی استفاده از میکروسکوپ

 

انواع میکروسکوپ :

میکروسکوپ نوری (Light Microscope)

میکروسکوپ نوری را میکروسکوپ اپتیکی نیز مینامند.منبع نور در این میکروسکوپ نور مرئی می باشد و با عبور از چندین عدسی محدب که در آن تعبیه شده است و نیز یک منشور که مسیر نور را تغییر میدهد (قدرت تفکیک ۲۴.۰ میکرون)  قابل ذکر است که عبور نور از عدسی ها تابع قوانین فیزیک بوده که منجر به پرش نور و تغییر ماهیت رنگی آن ها میشود .

اجزای میکروسکوپ نوری چیست؟

الف عدسی ها و اجزای آن

عدسی چشمی: تصویر را از این عدسی میبینند.

عدسی شیئی: نمونه زیر این عدسی قرار میگیرد.

تغییر دهنده فاصله چشمی ها: در  دو چشمی ها فاصله دو عدد چشمی توسط این بخش که بروی هد میکروسکوپ است ، بر اساس فاصله دو چشم کاربر تنظیم میشود.

چرخاننده عدسی شیئی: با چرخش این بخش عدسی شیئی مناسب بروی نمونه قرار میگیرد.

کندانسور: وظیفه فوکوس (تمرکز) نور بروی نمونه بر عهده دارد (که در میکروسکوپ های ۱۰۰۰ برابر به بالا و در رویت عدسی شیئی ۱۰۰ برابر کاربرد دارد)

میکروسکوپ نوری

  • · میکروسکوپ الکترونی

میکروسکوپ الکترونی  یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی است ،که با تابش الکترون بر نمونه مطالعاتی و تفسیر بازتابش آن، می توان نمونه را مشاهده کرد.

میکروسکوپ الکترونی به جهت برخورداری از دقت بالاتر و میزان بزرگنمایی بیشتر نسبت به میکروسکوپ دیگر برخوردار است و نمایش نمونه های بسیار کوچک، برای بررسی و مطالعه بر روی انواع نمونه های زیستی، بافتی، نمونه های غیر معدنی مانند سلول ها، مولکول های بزرگ، فلزات، کریستال ها وحتی صنعت بکار می رود.

 

  • میکروسکوپ فلورسانس (Fluorescence Microscope)

بطورکلی مواد از لحاظ خاصیت فلورسانس دو نوعند:
– فلورسانس اولیه که این مواد ذاتا خاصیت فلورسانس دارند یعنی از خود نور ساطع می کنند مثل ویتامین ها و رنگ ها.
– فلورسانس ثانویه که از خود خاصیت فلورسانسی نداشته و با رنگ آمیزی و معرف های گوناگون از قبیل سولفات بربرین و نارنجی آکریدین خاصیت فلورسانسی را به آن ها القاء می کنیم.
منبع تغذیه نور در این میکروسکوپ اشعه U.V می باشد.

  • میکروسکوپ زمینه سیاه | دارک فیلد (Dark Field Microscope)

میکروسکوپ زمینه تاریک یکی دیگر  از انواع میکروسکوپ است که به جهت برخورداری از سیستم نوری خاص و منبع نور مرئی، برای مطالعه بر روی سلول های زنده و حرکت باکتری ها مناسب می باشد. در واقع در این میکروسکوپ، نور مرئی با عبور از منبع نوری به شکل مخروطی در می آید و توسط کندانسور خاص از اطراف به نمونه مورد مطالعه می تابد و توسط آیینه ها و عدسی های محدب و مقعر، تصویر نمونه را کاملا روشن و شفاف در پس زمینه ای سیاه و تاریک به نمایش می گذارد.

  • میکروسکوپ اختلاف فاز| فاز کنتراست (Phase Contrast Microscope)

منبع تغذیه نور در این نوع میکروسکوپ نور مرئی می باشد و برای بررسی بافت ها یا نمونه هایی که اختلاف انکساری نوری کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد بدین منظور صفحه سوراخ داری به نام پلاک فاز در کندانسور تعبیه می شود.

 

عدسی

کاربرد میکروسکوپ

امروزه میکروسکوپ  جز پر کاربرد ترین تجهیزات به حساب می آیند که در امور مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند مانند آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، سازمان های تحقیقاتی و… می باشد. همچنین این دستگاه در موارد زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

  • آزمایشگاه های پاتوبیولوژی (برای مشاهده کردن نمونه خون و…)
  • زمین شناسی (برای مشاهده کردن انواع سنگ و فسیل و کانی ها)
  • فلزات (برای مشاهده کردن تاثیر مواد بر روی فلزات)
  • تحقیقات زیستی (برای مشاهده و تحقیق بر روی قارچ ها، سلول های گیاهی، ویروس ها و…)
  • امور الکترونیک (برای مشاهده مدارات چاپی و بورد های الکترونیک)

 

 

فروشگاه اینترنتی  تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی :

اگر به دنبال یک خرید مطمئن از بهترین برندهای دنیا در زمینه تجهیزات پزشکی هستید ، پیش نهاد ما خرید از وب سایت نجات طب هست.شما میتوانید با استفاده از فروشگاه نجات طب، تجربه خرید اسان ،  ارزان تر و مطمئن را داشته باشید .محصولات عرضه شده در نجات طب از بهترین برند های دنیا می باشد و شما میتوانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .همین حالا اقدام کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید